Лозова пъстрянка

Yno ampelophaga

Лозовата пъстрянка е малко познат, но икономически много опасен неприятел по лозата. Среща се в Старозагорска, Сливенска, Пловдивска, Русенска, Плевенска и други области на страната.  

Видът развива две непълни поколения годишно и зимува като гъсеница от трета възраст най-често под кората на лозата. Гъсениците се активират през първата половина на април при повишаване на средно-денонощните температури от 10° до 14° С . Те напускат местата на зимуване и се придвижват по пъпките, като изгризват вътрешността им. По- късно гъсениците от следващите възрасти изгризват листата във вид на отвори или като ги скелетират. Повреждат още ресата, ягоридата и леторастите на лозата.

Борба
Химична борба с инсектициди трябва да се провежда срещу презимувалите гъсеници преди да са нанесли щети, като праговете на икономическа вредност са: при десертни сортове – преди разпукване на пъпките – 1 гъсеница на 2 лози; след разпукване на пъпките – 1 гъсеница на 1 лоза; при винени сортове – преди разпукване на пъпките – 1 гъсеница на 1 лоза; след разпукване на пъпките – 2 гъсеници на 1 лоза.

При необходимост се извършва второ третиране 10-12 дни след първото

Продукти за растителна защита