Обикновен житен бегач

Zabrus tenebrioides

Житният бегач е разпространен в цялата страна и нанася значителни поражения на житните култури, като напада пшеницата, ечемика, ръжта, отчасти царевицата и овеса и редица житни треви.

Вредят ларвите и възрастните. Ларвите изгризват кълновете, а по-късно и листата на младите растения. Те вмъкват листата в направените от тях вертикални входове в почвата, надъвкват ги и изсмукват сока им, като оставят само нервите. Такива листа, след като изсъхнат, добиват вид на кълчища. Силно повредените растения загиват и посева оредява. При масова поява на неприятеля цели блокове могат да бъдат напълно унищожени. Бръмбарите се хранят със зърната в периода на млечна и восъчна зрелост, но повредите са по-малки в сравнение с тези на ларвата. Обикновеният житен бегач развива едно поколение годишно и зимува като ларва в нападнатите посеви и като възрастно, което живее 2 години.

Борба
С цел ограничаване на риска от нападение да се избягва монокултурното отглеждане на житни култури. Ако това изискване е неизпълнимо, то е необходимо прибирането на реколтата да стане възможно по-рано и без загуби, площите да бъдат почистени от сламата и самосевките да бъдат унищожени.

Борбата с химични средства се извежда главно срещу ларвите през есента чрез вегетационни третирания или чрез създадени специално за целта инсектициди за третиране на семената.

Продукти за растителна защита