Рапичен цветояд

Meligethes aeneus

Рапичният цветояд е основен неприятел и може да причини големи загуби на реколтата от рапица. Вредят както възрастните насекоми, така и ларвите, но основната повреда нанасят възрастните бръмбари.

Цикъл на развитие Рапичният цветояд развива 2 поколения годишно и зимува като възрастно.

Когато температурата се повиши до 15°С напада рапицата.

Яйцеснасянето започва към края на март или началото на април. Женските прогризват отвор с диаметър 2 до 3 мм в основата на цветните пъпки и полагат яйцата си върху тичинките или плодника. Една женска снася около 250 яйца. Излюпената ларва остава в цветната пъпка и се храни с полена.

Развитието на една ларва продължава 27-30 дни. Ако повече от 5 ларви колонизират цвета плодниците биват повреждани.

Ларвите от втора възраст мигрират по други пъпки, след което падат на земята и какавидират в землеста камерка на дълбочина 2-3 см.Какавидният стадий продължава 14-18 дни. Бръмбарите от второто поколение се появяват в края на юни и нападат растения от сем. Кръстоцветни. В края на юли се оттеглят към защитени места за зимуване.

Повреди причинени от вредителя  рапичен цветояд Преди цъфтежа рапичния цветояд прогризва отвори в цветните пъпки, за да достигне тичинките и да се хране с полена. Често се засяга и плодника, което води до стерилност и преждевременна загуба на цвета. При започнил цъфтеж щетите са минимални.

Борба.
Борбата с инсектициди е насочена основно срещу възрастните във фаза "бутонизация" на растенията. 

Продукти за растителна защита