Сив царевичен хоботник

Tanymecus dilaticollis

Сивият царевичен хоботник e основен неприятел по царевицата. Той е полифаг и освен нея напада житни и бобови култури, цвеклото, дините, фиданките в семенилища и разсадници и други. Зимува в почвата като възрастно насекомо и развива едно поколение годишно.

Презимувалите бръмбари се изхранват първоначално с плевелни растения, а след поникване на пролетните култури се насочват към тях. Нападат младите кълновете и стъблата като ги прегризват до нивото на почвата, а също така унищожават и листната маса. Повредените растения изостават в развитието си и дават ниски добиви или загиват. Опасността за сериозни повреди значително намалява след появата на 5–7 лист поради загрубяването на листата . Ларвите вредят като нагризват корените на растенията.

Борба
Основният метод за контрол на сивия царевичен хоботник е третирането на семената със създадени за целта инсектициди със системно действие. При висока плътност на неприятеля и миграционни процеси се налага да се третира с инсектициди през вегетацията, като икономическият праг на вредност е над 2 броя на кв. метър до фенофаза 5-7 на царевицата.

Продукти за растителна защита