Tелените червеи

Elateridae

Ларвите на твърдокрилите насекоми от сем. Elateridae се наричат Телени червеи - имат дълго, тънко, цилиндрично и силно хитинизирано тяло, наподобяващо късче тел. Главата - гръбно-коремно сплесната, без горна устна. Важно : трите двойки гръдни крака са еднакво дълги.

Те зимуват само като ларви. Ларвите прекарват цялото си развитие в почвата. Те линеят от 7 – 8 до 11 – 14 пъти, в зависимост от температурата, влагата и храната. При тях се наблюдават постоянни миграции, които са свързани с търсенето на оптимални условия за живот. Миграциите биват вертикални и хоризонтални. Вертикалните се дължат на хидротермичния режим на почвата, на метеорологичните условия и на редица агротехнически мероприятия. Хоризонталните миграции са най-често за търсене на храна, но също така и на по-влажни места за линеене и какавидиране. През денонощието миграциите се обуславят от температурата на повърхностния почвен слой - през най-топлите часове на деня ларвите напускат повърхностния слой на почвата и преминават по-дълбоко, където температурата е по-ниска, а вечер отново се придвижват към повърхностния почвен слой.Сезонно обусловени миграции се проявяват през пролетта и есента и се дължат главно на температурата. Наесен със захлаждане на времето и понижаване на температурата, на повърхностния почвен слой, ларвите мигрират в по-дълбоките пластове. Напролет – обратно, те се придвижват към повърхността, където температурата е по-висока. Пролетната миграция е свързана и с храната, която се намира в повърхностния почвен слой.

Борба.
Борбата с неприятелите е насочена само към вредния стадий - ларвите (телените червеи).За да бъде ефикасна е необходимо да се установи плътността им на 1 m2. необходимо е да се обследват всички площи, на които са наблюдавани повреди през предшестващата година. То се извършва по два начина: а) чрез почвени разкопки (през септември-октомври) с размери 50cm/50cm или 25cm/25cm, на дълбочина 30-35cm. Най-използвани са разкопките с размер 50/50cm. Площта може да се очертае със сгъваем метър, с колчета и въженце или да се използва готова дървена рамка. Почвата от всяка проба се изважда внимателно по слоеве.Първият слой е до 5cm, а всеки следващ - през 10cm. Намерените телени червеи (и др.насекоми) се определят, преброяват и записват. Видовият им състав се определя на място или в лабораторни условия.

Продукти за растителна защита