Царевичен стъблен пробивач

Ostrinia nubilalis

Летежа на пеперудата е в пряка зависимост от температурната сума през годината- в повечето случаи масовия летеж е през Юни/юли като ларвите са активни от юли.

Пеперудата е с дължина около 3см., с кафяви и жълти ивици.

Ларвата с дължина около 3см, жълтокафява на цвят, с черна глава.

Ларвите зимуват в растителните остатъци, излюпват се през месец май. Пеперудата снася яйцата на групи от по 15-20 яйца в пазвата на листата през май-юни. Излюпването на гъсениците става след 10-на дни. Прогризват паренхима на листа и издълбават тунелчета в стъблата. В по късен етап от развитието на царевичното растение ларвите нападат кочана или долната част на стъблата и в нежните части на растенията.

Основно борбата се извежда с агротехническите мероприятия. Унищожаването на растителните остатъци е проблем от както сме в Евро Съюза, а те са източник на излюпването на ларвите през пролетта. 75% от проблема е именно в растителните остатъци. Факт, е че и сеитбообората е нарушен! Благодарение на мярка 214 е възможно да изчистим въпроса до някъде.

Борба.
Биологичната борба се извежда с трихограма. Това е паразит, снасящ яйца в огневката като унищожава гостоприемника си.

Химичната борба се извежда с инсектициди срещу младите гъсеници, преди да се вгризат в растенията. Тук е необходимо да спомена, че перитроидите е възможно да предизвикат размножаване на листни въшки след третиране.

 

Продукти за растителна защита