Зеленоивичеста листна въшка
Macrosiphum euphorbiae
Картофената листна въшка /Macrosiphum euphorbiae/ е една от видовете листни въшки, на които картофите са гостоприемник. Останалите са прасковено-картофената листна въшка /Myzus persicae/, оранжерийната картофена листна въшка /Aulacorthum solani/, зарнастец - картофена листна въшка /Aphis nasturtii/ и шалотната листна въшка /Myzus ascalonicus/. Освен тези пет вида, много други видове листни въшки посещават площите, засадени с картофи и надупчват растенията в стремежа си да открият храна. Веднъж надупчили заразено с вирус растение, някои видове могат да пренесат този вирус на другите растения в масива. Много видове листни въшки, включително прасковено-картофената листна въшка, имат различни летни и зимни гостоприемници. Яйцата си полагат върху зимните гостоприемници през есента и през пролетта младите листни въшки политат към летните гостоприемници, един от които е картофа. Листните въшки могат да презимуват и в полето, и в оранжериите. Те могат да бъдат безкрили и крилати. При подходящи условия листните въшки могат да се размножават много бързо: смесена популация от млади и стари листни въшки може да се увеличи пет пъти в рамките на една седмица. Все пак, при наличие на много неприятели, например калинки, златоочици и др. популацията може по същия начин да намалее десетократно в рамките на една седмица.
Възможности за контрол.
Семена
Младите растения са особено податливи на инфектиране с вируси и поради това кортофените масиви трябва да бъдат опазвани от листни въшки, където е възможно и особено рано през сезона. Най-добре е семена да се отглеждат в райони, където или не се откриват, или има малко видове листни въшки. Важни са и мерките, целящи да ускорят развитието на посевите, като рътене. Селекцията и прочистването на растенията инфектирани с вирус, трябва да се извършва преди появяването на листни въшки, колкото е възможно по-рано. Съществуват различни пестициди за борбата с листните въшки. Ако са налице естествени неприятели, се препоръчва да се използват селективни пестициди, които не ги убиват.
Картофи за консумация и преработка
Борбата с листните въшки при картофите за консумация и преработка е необходима само, ако съществува риск от намаляване на добивите. Контролът също е наложителен, ако има много растения с деформирани връхчета, от листни въшки или са налични черни гъби, развили се върху екскретите по листата, тъй като тези гъби могат да намалят ефективната площ на зелените листа и така да забавят скоростта на фотосинтезиране и съответно продуктивността на растенията. Ако посеви, които не се отглеждат за производство на семена, са колонизирани от листни въшки, но нямат деформации на връхчетата или черна гъба, и ако не се изискват контролни мерки по лъжливото връхно навиване на листата, борба с листните въшки би била необходимо само при налично средно количество над 50 листни въшки върху възрастен лист.



















