Зелева нощенка

Mamestra brassicae

Пеперудата на зелевата нощенка е 5 сантиметра. Предните криле на зелевата нощенка са земнокафяви, с по-тъмни ивици - зигзагообразна, бледожълта в краищата и наподобяваща W в средата. Задните и криле са светлокафяви.

Гъсеницата на зелевата нощенка е оцветена в зависимост от възрастта и храната в зелен, жълт, кафяв или черен цвят.

Зелевата нощенка достига големина до 2 сантиметра. Тя нагризва листата и прави дупки между нерватурата.

Повредите от зелевата нощенка при различните култури са следните: при зелето гъсениците се хранят по долната страна на листата. По този начин зелевата нощенка ги скелетира, по-късно гъсениците се вгризват в зелевите глави като дълбаят ходове. По този начин се създава миризма на загнило;при цветното зеле гъсениците на зелевата нощенка нагризват повърхността на съцветието, след което се вмъкват в него;при цвеклото гъсениците на зелевата нощенка изгризват петурите на листата като оставят незасегнати само нерватурите;при граха зелевата нощенка поврежда листата и зелените чушки;при доматгте зелевата нощенка навлиза в плодовете;при тютюна повредата от зелевата нощенка е по плодните кутийки.

Първото поколение пеперуди на зелевата нощенка се явява през месец юни, второто - през юли, третото (частично) - през септември. Пеперудите летят през нощта, а през деня зелевата нощенка се крие под листата. Там тя снася яйца на купчинки (до 150). Тези яйца се излюпват за 7 дни. Пълното развитие на гъсеницата на зелевата нощенка продължава около 30 дни, през които нанася огромни щети.

Борба.
Борбата започва при появата на първите гъсеници. Много трудно се правят пръскания срещу зелевата нощенка по сигнал от пунктовете по прогноза и сигнализация, защото има застъпване на гъсеници от различни възрасти.

Продукти за растителна защита