Див овес

Avena spp.

Див овес (Avena fatua, Wild oat) представлява едногодишна, зърнена култура, която принадлежи към семейство Житни (Gramineae, Poaceae).

Растението може да се сбърка с обикновеният, култивиран овес, който основно се използва като фураж за определени видове животни. Различията между двата вида съответно са на ботаническа основа.

Израства на височина до 1,5 метра. Стъблата на растението са кухи, възлести с изправен растеж. Листата са ланцетовидни, дълги от 10 до 45 см, с широчина около 1,5 см. Листните влагалища са гладки или слабо мъхести, особено при по-млади растения.Съцветията на дивия овес представляват отворена метлица с 2-3 цветчета, дълга 10-40 см, с диаметър до 20 см. Виси на дълга дръжка. Всяко цветче има овален белег в основата си, който определя самостоятелното падане на цвета. Цветовете са хермафродитни (имат и мъжки, и женски органи) и се опрашват от вятъра. Цъфтежът е през юни-юли месец.

Дивият овес има едри класчета, които висят на дълги дръжки. От всеки клас израстват два или три черни осила, с дължина около 3см. Съответно от начало са оцветени в зелен цвят, я черният придобиват в процеса на зреене на класа.Плодът предствлява твърдо зърно, дълго 6-8 мм, с осил дълъг 2,5-4 см. Всяко плодче на дивият овес е самостоятелно. Това определя и поединичното опадване на плодовете при узряване. Зреенето им е през месеците от август до октомври. Жизнеспособни са от 3 до 8 години.

Среща се в умерените ширини на надморска височина до 2700 метра.

Продукти за растителна защита