Chocker

Výrobce
BASF
Kategorie
Herbicidy
Registrováno do
Platnost registrace vypršela
Registrační číslo
4643-1
Aktivní materiály
Odkazy

Postřikový herbicidní přípravek ve formě suspenzního koncentrátu k hubení plevelů v pšenici ozimé, ječmeni ozimém, žitě ozimém a tritikale ozimém.

Doba použitelnosti
2 roky od data výroby při správném způsobu skladování v původních neporušených obalech Přípravek, u něhož prošla doba použitelnosti, lze uvádět na trh po dobu 1 roku, jestliže se prokáže na základě analýzy odpovídajícího vzorku, že se jeho chemické a fyzikální vlastnosti shodují s vlastnostmi, na jejichž základě bylo uděleno povolení. Laboratorní rozbory přípravku pro tento účel zajistí vlastník přípravku u akreditované laboratoře a prodlouženou dobu použitelnosti je povinen vyznačit na obalu přípravku.

Působení přípravku
CHOCKER je kombinovaný herbicid do ozimých obilnin pro preemergentní nebo časně postemergentní aplikaci. Má kontaktní a reziduální půdní účinek, účinkuje na klíčící, vzcházející i vzešlé plevele v časných vývojových stadiích, zejména chundelku metlici a ozimé dvouděložné plevele.

Účinná látka flufenacet patří do chemické skupiny oxyacetamidů a účinkuje jako inhibitor dělení buněk (HRAC skupina K3). Inhibice je důsledkem úplného blokování dělení buněk v kořenových a růstových meristematických dělivých pletivech. Jejich nový růst je inhibován a dlouživá pletiva mohou být deformována. Flufenacet je přijímán hlavně kořenovým systémem a hypokotylem a klíčícími výhonky a je translokován převážně xylemově do růstových vrcholů. Flufenacet je účinný především na trávy, ale také na řadu běžných dvouděložných plevelů.

Účinná látka diflufenikan patří do chemické skupiny pyridinkarboxamidů a účinkuje jako inhibitor biosyntézy karotenoidů (HRAC skupina F1) v chloroplastech, což vede k fotooxidativní destrukci chlorofylu, buněčných membrán, na listech vznikají chlorotické skvrny, které později nekrotizují a nakonec vedou k odumření rostlin. Již vytvořené karotenoidy v dospělých buňkách diflufenikan přímo neničí, herbicidní účinek se uplatňuje především v nových a vyvíjejících se rostlinných pletivech. Je určen především pro preemergentní a časně postemergentní aplikaci, nejúčinnější je na menší nebo vzcházející rostliny. Když je aplikován na půdu nebo vzešlé rostliny, je přijímán přes klíčky nebo růstové vrcholy vzcházejících rostlin.

CHOCKER při preemergentní nebo časně postemergentní aplikaci velmi dobře účinkuje na ozimé plevele, které se běžně vyskytují v ozimých obilninách.

Spektrum plevelů
Plevele citlivé: chundelka metlice, svízel přítula, kokoška pastuší tobolka, konopice napuchlá, merlík bílý, hluchavka nachová, plevele heřmánkovité, pohanka svlačcovitá, ptačinec žabinec, penízek rolní, violka rolní, pomněnka rolní, mák vlčí, výdrol máku setého, výdrol řepky olejky
Plevele méně citlivé: svízel přítula v dávce 0,35 l/ha
Dávka 0,35 l/ha nemusí být dostatečně spolehlivě účinná v případě, že se v povrchové vrstvě půdy vyskytuje větší množství organických zbytků nebo je půda špatně připravená (hrudovitá), případně trvá dlouhodobější sucho.

Upřesnění podmínek aplikace
CHOCKER se aplikuje na podzim preemergentně nebo časně postemergentně od vzejití obilniny do počátku odnožování. Vzešlé plevele by měly být v časných vývojových fázích – optimálně od vzcházení až první pravé listy, chundelka metlice do odnožování.

Růstové fáze plodin
- preemergentní aplikace: suché semeno až koleoptile vyráží ze semene, tj. BBCH 00-07
- časná postemergentní aplikace: 1. až 6. list vyvinutý, tj. BBCH 11-16

Růstové fáze plevelů
- chundelka metlice: před odnožováním, tj. před BBCH 20
- dvouděložné jednoleté plevele: až do 2 pravých listů, tj. BBCH 12

Předpokladem účinnosti přípravku je dostatečná půdní vlhkost, herbicid musí být aktivován např. srážkami. Vždy je nutné zajistit kvalitní osevní lůžko bez hrud a dodržet předepsanou hloubku setí plodin! Množství vody: 200-400 l/ha
Počet aplikací: 1 x za sezónu

Technika aplikace
Přípravek se aplikuje pozemně postřikem schválenými aplikátory.

Příprava aplikační kapaliny
Odměřená dávka přípravku se vlije do nádrže aplikačního zařízení předem naplněné do poloviny vodou a za stálého míchání se doplní na stanovený objem. Případně se použije předmíchávací zařízení, pokud je jím stroj vybaven. Připravenou aplikační kapalinu je třeba bezodkladně spotřebovat.

Fytotoxicita na ošetřovaných rostlinách
Po aplikaci přípravku CHOCKER může v některých případech dojít na ošetřené obilnině většinou k přechodné ojedinělé fytotoxicitě, která se projevuje zejména zesvětlením listů, prožloutlými skvrnami na listech nebo zbělením některých listů. K těmto projevům může dojít zejména v případě, kdy ošetřená obilnina byla vystavena stresu poklesem teplot, nadměrnými srážkami, zamokřením či kombinací různých stresových faktorů. Případný výskyt příznaků fytotoxicity je dočasný a nemá vliv na výši sklizně ani kvalitu sklízeného zrna. Pokud po aplikaci přípravku následují vydatnější srážky, nelze vyloučit zejména na lehkých půdách splavení přípravku do kořenové zóny rostlin a následné poškození ošetřovaného porostu.

Následné plodiny
V případě výsevu následných plodin v běžném osevním postupu po sklizni obilniny při použití klasické orební agrotechniky může být vysévána jakákoliv plodina bez omezení. V případě minimalizace zpracování půdy (např. setí do podmítky) se může na následné řepce ozimé na děložních a prvních pravých listech projevit fytotoxicita ve formě světlých skvrn. Při přímém výsevu bez kultivace může být fytotoxicita výraznější.

Náhradní plodiny
Pokud dojde k potřebě přeset ošetřenou plodinu po aplikaci přípravku CHOCKER již na podzim, může být vyseta pouze pšenice ozimá. Pokud se vysévá náhradní plodina na jaře, mělo by mezi aplikací a novým osevem uplynout nejméně 12 týdnů, pozemek by měl být zorán a jako náhradní plodina může být vysévána pšenice jarní, ječmen jarní, hrách, fazole, brambory, mrkev, kukuřice, slunečnice, sója, lupina nebo cibule. V žádném případě by jako náhradní plodina neměla být vysévána jakákoliv brukvovitá plodina nebo cukrovka.

Sousední plodiny
Přípravek nesmí zasáhnout úletem, odparem ani splachem okolní porosty ani oseté pozemky nebo pozemky určené k setí.

Podmínky správného skladování
Přípravek skladujte v uzavřených originálních obalech v uzamčených, suchých a větratelných skladech při teplotách 5-30 °C odděleně od potravin, nápojů, krmiv, hnojiv, dezinfekčních prostředků a obalů od těchto látek. Chraňte před vlhkem, mrazem a přímým slunečním svitem. Výrobce nepřebírá záruku za škody vzniklé nesprávným skladováním přípravku.

Registrováno pro kulturyHodnotitBBCH
Ječmen ozimý0.5 l0 - 16
Tritikale ozimé0.5 l0 - 16
Pšenice ozimá0.5 l0 - 16
Žito ozimé0.5 l0 - 16
Ječmen ozimý0.35 l0 - 16
Tritikale ozimé0.35 l0 - 16
Pšenice ozimá0.35 l0 - 16
Žito ozimé0.35 l0 - 16