Diqua

Tootja
Sharda
Kategooria
Herbitsiidid
Registreeritud kuni
Registreerimine on lõppenud
Registreerimisnumber
384
Aktiivsed materjalid

KASUTUSJUHEND
DIQUA’d on umbrohutõrjevahend ja desikant paljude kultuuride, nt kartul, rühvelkultuurid (nagu suhkrupeet, sibulkultuurid, köögiviljad), humal, raps, lamandunud oder ja kaer, põldhernes, põlduba, lina, punane ja valge ristik seemneks koristuseelseks kuivatamiseks.

DIQUA OMADUSED
DIQUA’d pritsitakse koristuseelselt kartuli, rapsi, herne, põldherne (kuivalt koristamine), põldoa (ainult tuvide ja kariloomade söödaks), ristiku seemneks, lina, odra ja kaera (lamandunud, kariloomade söödaks) põldudel umbrohu eemaldamiseks ja kultuuri varte kuivatamiseks, et kiirendada koristamist. Mõnede laialeheliste umbrohtude (üheaastane nõges, vesihein, roomav madar ja linnurohi) tõrjel reavahedes on soovitav pritsida segus teiste paraatidega. DIQUA on vihmakindel 15 minuti möödumisel pärast pritsimist ja mõjub kiiresti kõikidele taime rohelistele osadele. Mõne päeva möödudes enamike taimede rohelised osad, nii kultuuri kui umbrohu, on täielikult kuivanud. DIQUA ei mõju mulla kaudu ega oma mõju järgnevatele kultuuridele. DIQUA-ga pritsimisel ei ole vaja kasutada eripritsimisseadmeid. 1 pritsimine kasvuperioodil kultuuri kohta.

PIIRANGUD
Mitte pritsida toiteainetevaese mulla, halbade ilmastikuolude, põua, üleujutuse, haiguste või kahjurite, toitainete puuduse või muude põhjuste tõttu stressis olevaid kultuure. Enne töötlemiseks mõeldud herne või kartuli pritsimist konsulteerida töötlejaga.

UMBROHUTÕRJE KARTULIL
Varaseid sorte pritsitakse kui 10% kultuurist on tärganud. Teiste sortide puhul kui 40% on tärganud, kuid pritsimise ajal peavad taimed olema alla 15 cm kõrgused. Mitte pritsida kartulit pärast tärkamist väga kuuma ja kuivaga või kui taimed on nõrgad väikestest ja haigetest mugulatest tingitult. DIQUA kulunorm kartulile umbrohu tõrjeks 1,5-2 l/ha

UMBROHUTÕRJE RÜHVELKULTUURIDEL nagu SUHKRUPEET, SIBULAD, KÖÖGIVILJAD
Pritsimine enne kultuuri tärkamist või istutamist. Kulunorm 1,5-2,0 l/ha. Vee kulu 200-500 l/ha. Liivastel või turvasmuldadel pritsida 3 päeva enne taimede istutamist või arvatavat tärkamist.
Reavahede pritsimine pärast kultuuri tärkamist. Kasutatakse sobivat pritsi, millega saab vältida pritsimislahuse sattumist tärganud kultuurile. Kulunorm 2,0 l/ha. Vee kulu 200-500 l/ha. Lisatakse alkoholetoksülaadi baasil valmistatud märgajat vastavalt tootja juhendile. Kõrgemat normi kasutatakse umbrohtude suurema tiheduse korral. Umbrohtusid, nagu kirburohi, punand, peab pritsima esimese pärislehe faasis, roomavat madarat e. virna 2. sõlme faasis. Tuulekaera ja teravilja umbrohuna 2 lehe faasis.

HUMAL
Diqua’t kasutatakse humala lehtede ja uute võrsete hävitamiseks. Samal ajal toimub umbrohtude hävitamine. Pritsitakse juulis. Mitte pritsida põua tingimustes. Kulunorm 1,8 l/ha. Vee kulu 1000 l/ha. Pritsimise efektiivsus võib väheneda kui uusi võsusid on palju või esineb raskesti tõrjutavaid umbrohtusid (roomav madar, punand, vesihein). 

PÕLLUKULTUURIDE KUIVATAMINE ENNE KORISTUST DIQUA
ei kiirenda kultuuri küpsemist. Kui kasutada valmimata või ebaühtlaselt valminud seemnekultuuril, on tulemuseks ebaküps, halva idanevusega ja madala aidakaaluga seeme.

KARTUL
Pritsida kuival ajal kui mugulad on kasvanud vajaliku suuruseni
. Kui mugulad on mõeldud säilitamiseks, lasta 7-10 päeva jooksul pritsimise ja koristamise vahel koorel kinnistuda. Seemnekultuurid: liiga varasel kuivatamisel võib esineda seemne uuesti kasvama minemist.
Parim tulemus saadakse kui pritsida heleda valguse ja madala niiskuse tingimustes. Parim aeg on keskhommik kuni pärastlõuna.
Kasutusnorm kuivatamisel max 4 l/ha. Eelnevalt (varases kasvufaasis) võib kartulit olla pritsitud umbrohutõrjeks.
Vee kulu 200-500 l/ha. Tihedalt kasvavate varte pritsimiseks 500 l/ha. MITTE LISADA MÄRGAJAT VÕI LISAAINEID. Ooteaeg säilituskartulil 7 päeva
Pritsimine kuival ajal või kohe pärast kuivaperioodi. Kuival ajal või kohe pärast kuivaperioodi pritsimine varte hävitamiseks võib kahjustada mugulaid. Kui esineb või on oodata udu, nõrka vihma või tugevat kastet, võib kahjustus olla suurem. Mitte pritsida kui muld on kuiv. Mulla niiskust põllul mugulate ümber on vaja määrata selleks, et olla kindel, et vihm või niisutus on tunginud allapoole mugulate sügavust. On vajalik, et kõik põlluosad vastaksid nendele tingimustele, eriti kui mulla omadused põllu piires varieeruvad. Oht mugulate kahjustamiseks tekib enamasti siis, kui mulla niiskuse defitsiit ületab 33-83 mm sõltuvalt mulla tüübist. Kui hoiustatav kartul on ebaküps või varred on väga elujõulised, järgida teist tulpa. Kerge sadu, tugev kaste või udu pritsimise ajal või vahetult pärast seda - kultuuri kahjustamise oht suureneb. Kahjutumise vähendamiseks pritsida järmiste tingimuste korral:
Orgaanilised, rasked ja keskmised mullad – kui on sadanud 13 mm vihma või samaväärselt on eelneval 5 päeval kastetud ja muld mugulate umber on niiske.
Liiv, kerged ja kivised mullad - kui on sadanud 13 mm vihma või samaväärselt on eelneval 2 päeval kastetud ja muld mugulate umber on niiske. Mitte lisada pritsimislahusele märgajat.

RAPS
Maha vajunud kultuuril varte ülemises osas olevad seemned küpsevad edasi, kuid mitte päikesevarjus olevad seemned. Sellises olukorras pritsitakse kui kõik nähtavates kaunades olevad seemned on punakaspruunid kuni pruunid. Mitte oodata kuni kõik seemned varjus olevates kaunades jõuavad küpsuse staadiumi. Mitte pritsida kui kultuur on ebaküps või soovitatav küpsusaste on möödas. Kultuuri küpsuse eelstaadiumis on 90% seemnetest mustad ja varaküpsenud kaunad peavarte alumises osas ja tipus on silmnähtavalt purunenud. Vältida DIQUA-ga hõreda, püstise rapsi kuivatamist ja pritsimist.
Kulunorm 3 l/ha, vett 250-500 l/ha. Suuremat veekogust kasutada tiheda taimiku puhul, eriti kõrge või lamandunud kultuuri puhul. Pritsimislahusele lisada sobivat mitte-ioonset kleepainet, mis tootja juhendite kohaselt ei kuulu organosilikoonide hulka.
Koristamine Koristamine algab tavaliselt 7-10 päeva pärast pritsimist. Kontrollida kultuuri niiskusesisaldust 5 päeva pärast töötlemist, kasutades selleks rapsile mõeldud kalibreeritud niiskusemõõturit. Kombainiga koristamist peaks alustama kui seeme on küps, värvunud mustaks ja niiskusesisaldus ideaalis 12% ja15% vahel. Terve ja puhta seemne tagamiseks peab järgima tootja nõuandeid kombaini seadistamisel. Lisada alkoholetoksülaadi baasil valmistatud märgajat 100 ml 100 l pritsimislahuse kohta. Ooteaeg 7 päeva

LAMANDUNUD ODER JA KAER (AINULT LOOMASÖÖDAKS) Pritsitakse kui vili on koristusküps. Kulunorm 2-4 l/ha, vee kulu 300-500 l/ha sõltuvalt umbrohtude olemasolust pritsimise ajal. Lisada alkoholetoksülaadi baasil valmistatud märgajat vastavalt tootja soovitustele. Kui põllul on vesiheina, on vajalik kulunorm 2 l/ha, laialeheliste umbrohtude ja uuesti kasvama hakanud teravilja puhul 3 l/ha ja põllul, kus domineerivad virn ja orashein 4 l/ha.
Koristamine Koristatakse kohe pärast täielikku närbumist, tavaliselt 4-7 päeva pärast pritsimist. Viivitus koristamisel võib põhjustada kõrreliste umbrohtude uuesti kasvama hakkamist. Töödeldud vilja ja põhku võib ohutult sööta kariloomadele 4 päeva pärast pritsimist. TÖÖDELDUD OTRA JA KAERA võib kasutada ainult loomasöödaks. Ooteaeg 4 päeva

PÕLDHERNES (kuivalt koristatud)
Herne niiskusesisaldus peaks olema 45% või vähem. Varasem töötlemine võib põhjustada ülemistes kaunades kortsunud terade liiga suure osakaalu, mis tähendab saagikadu. Vilja kuivamine võtab kauem aega ja eelnev kuivatamise efekt läheb osaliselt kaduma. Samuti varte mittepuitumise tagajärjel tekib vartel kokkuvarisemise oht. Kui kuivatatakse liiga hilja, varase pritsimise eelis kaob ja tekib alumiste kaunade varisemise oht.
Kulunorm Kulunorm 2-3 l/ha, vee kulu 200-500 l/ha. Madalamat kulunormi kasutada väiksema tihedusega vähem umbrohtunud vilja puhul. Kleepaine kasutamine: Hernes töötlemiseks: enne DIQUA-le kleepaine või märgaja lisamist konsulteerida tootjaga.
Koristamine Koristatakse 7-10 päeva pärast pritsimist, kui närbumine on täielik. Mitte sööta varsi loomadele enne 4 päeva möödumist. Ooteaeg 7 päeva

PÕLDUBA (AINULT TUVIDE JA LOOMASÖÖDAKS)
Pritsitakse varte ja umbrohu kuivatamiseks kui vili on küps ja enamik kaunadest on muutunud mustaks. Kulunorm 2-3 l/ha, vee kulu 200-500 l/ha. Lisada alkoholetoksülaadi baasil valmistatud märgajat vastavalt tootja soovitustele. Koristamine 4-7 päeva pärast pritsimist. TÖÖDELDUD PÕLDUBA võib kasutada ainult tuvide ja loomasöödaks. Ooteaeg 4 päeva

VALGE JA PUNANE RISTIK SEEMNEKS
Valge ja punane ristik: pritsitakse kui seeme on küps, 2-3 päeva enne eeldatavat koristamist. Koristatakse kohe pärast täielikku närbumist. Hilinemine võib põhjustada seemnete kasvama minekut. Kui valge ristik koristatakse otse vaalust, pritsitakse 1-2 päeva enne niitmist. Koristatakse mõne tunni jooksul niitmisest. Kulunorm 2-3 l/ha, vee kulu 200-500 l/ha. Madalamat kulunormi kasutada väiksema tihedusega vähem umbrohtunud vilja puhul. Lisada alkoholetoksülaadi baasil valmistatud märgajat 100 ml 100 l pritsimislahuse kohta. Ristiku põhku ja muid jääke võib sööta kariloomadele 4 päeva pärast pritsimist. Ooteaeg 2 päeva

LINA
Pritsitakse kui seeme on ühtlasel küps kogu põllu ulatuses, tavaliselt kui kuprad on tumepruunid ja seeme helepruun. Seeme peab kupras klõbisema. Ideaalis st, et varred hakkavad kolletuma vahetult kõtrade alt.
Kulunorm 3,0 l/ha, vett 300-500 l/ha. Lisada alkoholetoksülaadi baasil valmistatud märgajat.
Koristamine Koristamist võib alustada 10-20 päeva pärast pritsimist kui seemnete niiskusesisaldus on alla 14%. Koristamiseks kasutada teravat lõikurit ja lõigata vili nii kõrgelt kui võimalik – vahetult varte hargnemiskohast, alumiste kõtrade alt. Koristada päikesepaistelise või kuiva tuulise ilmaga. Ooteaeg 10 päeva Maksimaalne pritsimiskordade arv kõikidel kultuuridel: 1

PRITSIMISLAHUSE VALMISTAMINE JA PRITSIMINE
Pritsida töökorras pritsiga. Vältida ventilaatorpritsi või ULV (ultra madala mahuga) pritsi kasutamist. Vältida pritsimisudu tuulega ärakandumist. Mitte pritsida tuulise ilmaga. Pritsipaak täita 9/10 ulatuses puhta veega ja alustada segamist. Lisada vajalik kogus DIQUAd kasutades selleks täitmisseadet (nt. induktsioon) või otse paaki lisamist. Tühi pakend loputada tankuris oleva loputiga või loputada käsitsi kolm korda puhta veega. Loputusvesi lisada pritsimislahuse hulka. Täita paak ülejäänud vajamineva koguse veega. Pritsimisel kindlustada kultuuri ja umbrohu korralik kattumine pritsimislahusega. Selleks Kindlustada pihustite korrasolek ja pritsi poomi õige kõrgus, et tagada taimede kattuvus Pritsida tavalist hüdraulilist pritsi (vajadusel suure kliirensiga) pihustuse keskmise kvaliteediga (BCPC definitsiooni kohaselt), kasutades 2-3 bar’i rõhu juures. Suurema pritsimislahuse hulga korral kasutada kaksikpihusega pihusteid või kaksikpoome. Kalibreerida hoolikalt prits enne kasutamist. Mitte jätta pritsimislahust pikaks ajaks paaki seisma (söögivaheajaks või üleöö) Kasutada ettenähtud kulunormi. Suuremat lubatud kulunormi kasutada tiheda taimiku korral.

PAAGISEGUD
DIQUA võib kasutada paagisegus paljude preparaatidega. Eelistatav lisamise järjekord on vees dispergeeruvad graanulid, märguv pulber, suspensioonikontsentraat, emulsioonikontsentraat. Enne paagisegu valmistamist konsulteerida või tutvuda soovitustega partner-preparaadi kohta. Iga preparaat tuleb lisada paagis olevasse vette eraldi ja enne järgmise preparaadi lisamist hoolikalt segada. Segu valmistamisel lahust pidevalt segada, samuti transpordi ja pritsimise ajal. Pritsimist alustada kohe pärast segu valmistamist.

MÄRGAJA KASUTAMINE
Kui kasutamine on soovitatav, kasutada alkoholetoksülaat märgajat vastavalt tootja juhenditele. Mitte kasutada alkoholetoksülaat märgajat kui pritsitakse desikandina kartulil või hernel.

Kultuuride jaoks registreeritudHindaSaagikoristuseelne ajavahemik
Humal1.8 l
Kartulid1.5 - 2 l7
Sibulad1.5 - 2 l
Suhkrupeedid1.5 - 2 l
Taliraps3 l7
Suviraps3 l7
Suvioder2 - 4 l4
Talioder2 - 4 l4
Suvikaer2 - 4 l4
Talikaer2 - 4 l4
Hernes2 - 3 l7
Uba2 - 3 l4
Ristikhein2 - 3 l2
Lina3 l10
Talvine linaseeme, lina3 l10