Rapsan 500 SC

Tootja
GLOBACHEM
Kategooria
Herbitsiidid
Registreeritud kuni
2024-07-31
Registreerimisnumber
596
Aktiivsed materjalid
Lingid

KASUTUSJUHEND
RAPSAN 500 SC on süsteemse toimega mullaherbitsiid, mis sobib kasutamiseks kõikidel tali- ja suvirapsi sortidel. Herbitsiidne aktiivsus sõltub juurte kaudu omastamisest.

Tingimused kasutamise ajal Parimad tulemused saab kui kasutamise ajal on pinnas piisavalt niiske, umbrohud on aktiivse kasvu faasis ja kui põllukultuur pole hakanud umbrohtu katma. Kasutamise ajal peab lehestik olema kuiv.Mitte pritsida kui on järgmise nelja tunni jooksul oodata vihma, kui ilm on tuuline või kui lehestik on härmatisega kaetud. Külmades, kuivades tingimustes või kui põllukultuur pole umbrohtudega konkurentsivõimeline võib herbitsiidi kasutamine olla vähem efektiivne. Kui umbrohud on pritsimise ajal kaetud põllukultuuriga, võib umbrohutõrje olla vaid osaliselt efektiivne.Kui sellised umbrohud võivad olla probleemiks, siis on nad parem tõrjuda sobiva tootega. Peale RAPSAN 500 SC-ga pritsimist ei ole soovitatav pinnast rullida või teha muid mullaharimise töid.

Tali- ja suviraps
Kulunorm
: 1,5 l/ha
Vee kulu: 200-400 l/ha (Suuremat vee kogust kasutada kui põllu pind pole tasane (põllul on näiteks mättad ja mullakamakad))
Maksimaalne pritsimiste arv kasvuperioodil: 1
RAPSAN 500 SC-dvõib kasutada rapsil tärkamiseelselt või tärkamisjärgselt kuni nelja pärislehe staadiumini (kasvufaas 18), sõltuvalt mullatüübist, põllu pinnast ja umbrohtude spektrist.

Tärkamiseelne kasutamine
Rasketel ja keskmiselt rasketel muldadel, mis on niisked ja mullakamatevabad, võib RAPSAN 500 SC-d kasutada alates külvamisest kuni tärkamiseni (idulehed ilmuvad maapinnale), mis vastab kasvufaasidele 00 kuni 09. Soojas mullas võivad taimed tärgata umbes 48 tundi peale külvamist.

Tärkamisjärgne kasutamine
RAPSAN 500 SC-d võib kasutada kergetel, keskmistel ja rasketel muldadel tärkamisjärgselt, alates idulehtede ilmumisest maapinnale kuni neljanda lehe moodustumiseni, mis vastab kasvufaasidele 10 kuni 18.

Tärkamiseelset kasutamist koos täiskulunormiga ei soovitata järgmistel tingimustel ning neil juhtudel soovitatakse tärkamisjärgset kasutamist: Kui on oodata tugevat vihma. Põllul on kuivad mullakamakad. Seemnete külvamine on hiline. Kerged või kivised mullad ning kõrge orgaanilise aine sisaldusega mullad. Seeme ei ole kaetud 15 mm mullaga. Minimeeritud mullaharimine koos otsekülviga.

RAPSAN 500 SC suhtes vastuvõtlikud umbrohud (mõju üle 85%)
Taliraps

Tärkamiseelne kasutamine (1,5 l/ha): harilik hiirekõrv (Capsella bursa-pastoris), roomav madar ehk virn (Galium aparine), kurereha (Geranium sp.), harilik kesalill (Matricaria inodorum), iminõges (Lamium sp.), piimaohakas (Sonchus sp.) ja vesihein (Stellaria media).
Tärkamisjärgne kasutamine (1,5 l/ha): valge hanemalts (Chenopodium album), roomav madar ehk virn (Galium aparine), harilik kesalill (Matricaria inodorum), iminõges (Lamium sp.), piimaohakas (Sonchus sp.) ja vesihein (Stellaria media)

Suviraps
Tärkamiseelne kasutamine (1,5 l/ha): harilik hiirekõrv (Capsella bursa-pastoris), valge hanemalts (Chenopodium album), tähkjas kukehirss (Echinochloa crus-galli), kõrvik (Galeopsis sp.), harilik kesalill (Matricaria inodorum), verev iminõges (Lamium purpureum), iminõges (Lamium sp.), murunurmikas (Poa annua), kirburohi (Polygonum sp.), kirbutatar (Persicaria sp.), vesihein (Stellaria media) ja põldmailane (Veronica arvensis).
Tärkamisjärgne kasutamine (1,5 l/ha): harilik hiirekõrv (Capsella bursa-pastoris), tähkjas kukehirss (Echinochloa crus-galli), roomav madar ehk virn (Galium aparine), verev iminõges (Lamium purpureum), iminõges (Lamium sp.), murunurmikas (Poa annua) ja põldmailane (Veronica arvensis).
RAPSAN 500 SC suhtes on madala või keskmise vastuvõtlikkusega hernes Pisum sativum) ja põldkannike (Viola arvense).

Piirangud
RAPSAN 500 SC-d sobib kasutada kõikidel mullatüüpide välja arvatud liivastel ja väga kergetel muldadel ning muldadel, mis sisaldavad orgaanilist ainet rohkem kui 10%. Umbrohutõrje võib olla efektiivne muldadel, mille orgaanilise aine sisaldus on suurem kui 10%, kuid efektiivsus väheneb märgatavalt orgaanilise aine sisalduse suurenemisega. RAPSAN 500 SC kasutamisel külvatud kultuuridel tärkamiseelselt on põllukultuuride ohutuse tagamiseks oluline, et herbitsiid oleks seemnetest füüsiliselt eraldatud. Seda saab tagada seemnete külvamisega 15 mm sügavusele mulda.Kergemaid muldasid peab enne RAPSAN 500 SC kasutamist tihendama.

Hoiatused
Kui lühikest aega peale RAPSAN 500 SC kasutamist järgneb tugev vihmasadu, siis see võib põhjustada kultuuri elujõulisuse vähenemise, umbrohutõrje efektiivsuse vähenemise ja võimaliku taime arengu seismajäämise. Tavaliselt on selline tagasilöök lühiajaline, kultuur taastub sellest ning saagikust see tavaliselt ei mõjuta. Tihketel või halvasti kuivendatud muldadel RAPSAN 500 SC-d mitte kasutada, kuna liigniiskuse tingimustes võivad ilmneda kahjustused. Kui RAPSAN 500 SC-d kasutatakse kuival mullal, siis selle mõju avaldub ainult peale vihmasadu. Kerge vihmasadu (10 mm) aitab tagada herbitsiidset aktiivsust. Tärkamisjärgne umbrohutõrje sõltub samuti piisava niiskuse olemasolust. Kivistel muldadel võib RAPSAN 500 SCpõhjustada mõningast kultuuri elujõulisuse vähenemist ja/või taime arengu seismajäämist kuna toimeained liiguvad alla juurestikuvööndi liiga kiiresti. Pritsimisel vältida ülekatmist, eriti pöördealadel. Mitte pritsida kultuure, mis närbuvad ning kannatavad taimekahjurite või haiguste tõttu. Kui kasutatakse ainult RAPSAN 500 SC-d, siis on tal vähene mõju taimedel olevale vahakihile. Külmemates tingimustes võivad taimedele tekkida kõrvetusjäljed. Mitte kasutada RAPSAN 500 SC-d paagisegudes külmades tingimustes.

Olulised märkused
Vältida pritsmete kandumist kõrvalkultuuridele. Mitte kasutada peenemaid filtreid kui 50. Kohe peale kasutust pesta põhjalikult kogu varustus. Paak täita puhta veega ja pritsida siis see töödeldud alale. Pesemata või halvasti pestud pritsimisseadmesse jäänud toote jäägid võivad kahjustada tundlikke taimi, mida pritsitakse hiljem.

Järgnevad kultuurid
Peale RAPSAN 500 SC-ga töödeldud tali- või suvirapsi koristamist võib järgmisena kasvatada igat kultuuri.Teraviljade kasvatamisel pole enne külvi kündmine oluline. Peale tali- või suvirapsi koristamist on võimalik talinisu otsekülv. Talirapsi, mille töötlemine on olnud sügisel, ikalduse korral võib uut kultuuri külvata/istutada kevadel peale kündmist. Järgmisteks kultuurideks võivad sellisel juhul olla: kapsad (istutatud või külvatud), teraviljad (välja arvatud durumnisu), põlduba, lina, mais, hernes, kartul. Mitte kasvatada suhkrupeeti ja kui RAPSAN 500 SC pritsimine toimus hilissügisel või on tegemist kerge mullaga, siis mitte kasvatada teravilja. Suvirapsi, mis on töödeldud RAPSAN 500 SC-ga, ikalduse korral on võimalik ikaldunud suvirapsi täiendada uue suvirapsi külviga või hakata kasvatama uut kultuuri peale põllu ümberkündi. Järgmisteks kultuurideks võivad sellisel juhul olla: kapsad (istutatud või külvatud), mais, hernes, uba, kartul.

Pritsimissegu valmistamine
Pritsi paak täita poolenisti veega ja alustada segamist. RAPSAN 500 SC kanistrit loksutada hoolega ning valada siis pritsipaaki vajaminev kogus.Lisada ülejäänud vesi.Pritsimissegu segada pidevalt kuni pritsimise lõpuni. Tühjad kanistrid loputada hoolikalt ning kanistrite loputusvesi lisada pritsi paaki. Paagisegude valmistamisel lisada iga toode pritsipaaki eraldi. Arvesse tuleb võtta iga paagisegus kasutatava toote kasutusjuhendit. Taimede kahjustamise vältimiseks väljaspool pritsitavat ala jälgida pritsimisel hoolikalt, et ei toimuks triivi kõrvalkultuuridele.

Sobivus teiste toodetega
Peale RAPSAN 500 SC tärkamiseelset või tärkamisjärgset kasutamist võib hiljem kasutada ka teisi herbitsiide juhul kui kultuur on kahjustamata ja pole märke kahjulikest mõjudest. RAPSAN 500 SC sobib kasutamiseks koos enamuse muude agrokemikaalidega. Enne paagisegude valmistamist muude taimekaitsevahenditega või väetistega on soovitatav teha sobivuse test.

Resistentsus
Sama toimemehhanismiga herbitsiidide korduv kasutamine võib suurendada riski selliste umbrohtude tekkeks, mis on sellist tüüpi herbitsiidide suhtes resistentsed. Sellise olukorra minimeerimiseks tuleb välja töötada resistentsuse ohjamise strateegia. Resistentsuse ohjamise strateegia põhielemendid RAPSAN 500 SC kasutamisel: Järgida juhendeid, mis on välja töötatud resistentsuse vältimiseks või selle ohjamiseks. Maksimaalselt kasutada erinevaid agrotehnilisi võtteid (viljavaheldus, kündmine, hiline külv jne.). Paagisegudes või järjestikku pritsides kasutada erineva toimemehhanismiga herbitsiide. Põldudel teha järjepidevat monitooringut ja uurida madala efektiivsuse põhjuseid.

Kultuuride jaoks registreeritudHinda
Suviraps1.5 l
Taliraps1.5 l