Kalászfuzáriózis

Fusarium graminearum

A betegséget okozó kórokozók: Fusarium graminearum, F. avenaceum, F. culmorum, F. nivale, F. sporotrichioides, F. poae

Gazdanövény: a Fusarium fajok polifág gombák. A búzán kívűl számos más gabonafélét és fűfélét fertőzhet.

Tünet: csírapusztulást, hópenészt, szár és gyökérrothadást, illetve kalászbetegséget okozhatnak. A hótakaró elolvadása után „pelyhes” micélium  mutatkozik a leveleken és a szártövön. (hópenész) A gyökereken, a szár alapján és az alsó nóduszokon nagy kiterjedésű barnulások, sötét csíkok jelennek meg. A növények felületén rózsaszínű spóratömeg figyelhető meg. A kalászkák, de esetenként teljes kalászok kifehérednek. a beteg kalászkák felületén kis fekete pontok, ( peritéciumok) alakulnak ki. Gyakran rózsaszínű, vagy narancsszínű micéliumtömeg figyelhető meg.

Életmód: A fuzáriózist okozó gombák gyengültségi szervezetek. Életüknek csak bizonyos szakaszában válnak parazitává, főképp akkor, ha a gazdanövény legyengül. A kórokozók életben maradhatnak a fertőzött növényi maradványokon a talajban, vagy annak felületén, a vetőmagban, illetve annak felületén. A fertőzést a konídiumok, aszkospórák, és a micélium okozzák. A fertőzéshez csapadék, de legalább is magas relatív páratartalom szükséges.

Védekezés: Legfontosabb az egészséges vetőmag használata. Fontos továbbá a vetésváltás, illetve a gyomgazdák felszámolása a táblák mellől. A harmonikus tápanyagellátás, valamint a kémiai védelem ( csávázás, permetezés) elvégzése a kórokozó károsítását jelentősen csökkenti.

Plant Protection Products