Danadim Progress

Manufacturer
Cheminova
Category
Insecticides
Registered until
Registration expired
Registration number
04.2/1174-1/2014.
Links

Előírt növényvédelmi technológia:
Tilos méhek közelében felhasználni! A méhek és egyéb beporzást végző rovarok védelme érdekében virágzási időszakban nem alkalmazható! Virágzó gyomnövények jelenléte és/vagy mézharmat aktív hordása esetén nem alkalmazható!
Dohányban a levéltetvek és a tripszek betelepedésének kezdetén célszerű védekezni. Ennek időpontja levéltetvek esetén sárga, tripszek esetében pedig kék, fehér vagy sárga ragadós lapokkal határozható meg.
Dísznövényekben a gazdacserés levéltetvek fő gazdanövényein, tavasszal az "ősanya" nemzedék és az esetlegesesen túlszaporodó tavaszi utódgenerációi ellen javasolt védekezni. Ősszel viszont a rajzásmegfigyelések alapján a visszatelepülő, ivaros nőstényt "szülő" és a tojást rakó alak ellen kell irányítani a kezeléseket. A tápnövénycserés fajok nyári gazdanövényein a védekezéseket az egyedek betelepülésekor, a kis kolóniák megjelenése előtt ajánlatos megkezdeni, és 14 nap elteltével a kártételi veszélyhelyzet szerint célszerű ismételni.
Az egygazdás fajok esetében a kezeléseket szintén a kis kolóniák kialakulása előtt, a megfigyelésekre alapozva javasolt elvégezni 0,08-0,1%-os koncentrációban. A tápnövénycserés levéltetű fajok esetében a visszatelepülő, illetve a köztes növények levelein élő egyedek ellen is célszerű védekezni 0,1-0,12 %-os koncentrációban.
A sörtés- és kéregtetvek többsége az év folyamán nem vált tápnövényt, így a védekezés már az áttelelt petékből kelt, illetve az áttelelt nemzedék ellen megkezdődhet. Nyár közepétől azonban bizonyos sörtéstetű fajoknál nyugvólárvák találhatók a populációban. Ebben az esetben a kezeléseket csak azok aktivizálódása után végezzük 0,08-0,1%-os koncentrációban.
A gubacstetvek ellen a védekezés a nyárfákon csak a levélnyél-, a szilfákon pedig a levélgubacsok kialakulásáig eredményes, ugyanis azok belsejében az utódgenerációk – a készítmény felszívódó és transzlokálódó tulajdonsága ellenére – viszonylag védetten fejlődnek.
A fenyő-gubacstetvek elleni védekezés az őszi és a tavaszi időszakban az áttelelő lárvaalak ellen lehetséges a gubacsképződés megindulása előtt. A gubacsok üregeiben fejlődő egyedek azonban a kezelésekkel szemben védettek. Az őszi védekezések hatékonyságát növeli, hogy ebben az időszakban a lárvák testét borító viaszfonalak még nem fednek teljes mértékben, így a károsító a vegyszerrel könnyebben érintkezik. Mivel az áttelelő egyedek többnyire szorosan a rügyek tövébe, védett helyekre húzódnak, ezért a permetezésekhez nagyobb lémennyiség használata javasolt.
A díszalmákon a koronában megtelepedő vértetvek ellen a kezeléseket a megfigyelésekre alapozva, 0,1-0,12%-os koncentrációban javasolt végrehajtani.
A pajzstetvek ellen a készítmény 0,08-0,1 %-os koncentrációban alkalmazható. A különböző családok és fajok eltérő életmódjának ismeretében az előrejelzés alapján, a rajzó, fiatal lárvák ellen, illetve a hímek rajzásának kezdetén ajánlott védekezni.
A levélbolhák esetében a védekezést elsősorban a fiatal lárvák ellen, 0,1%-os koncentrációban végezzük. A kezeléseket előrejelzés alapján kell elkezdeni.
A levéldarazsak ellen a kezelések rajzásmegfigyelés alapján, a kelő és a fiatal lárvákra irányuljanak 0,1-0,12 %-os koncentrációban. A hajtásfúró darazsak esetében a felszívódó készítmény hatása csak a fiatal álhernyók ellen érvényesül, később a hajtások mélyebb szöveteiben a kártevőt nem éri el. A gyümölcsdarazsak ellen a szer kijuttatását a rajzásmegfigyelések alapján, szintén a kelő lárvák (L1) ellen kell időzíteni, mielőtt azok a növények mélyebb szöveteibe rágnának. Elhúzódó rajzás esetén a kezelés ismételése 14 nap múlva ajánlott, 0,1-0,12%-os koncentrációban.
A kabócák elleni védekezés a kifejlett alak, és a tajtékot nem képző fajoknál a lárvák ellen is lehetséges 0,1 %-os koncentrációban. Bár a permetezéseknek főként a lárvák ellen kell irányulniuk, a tajtékos kabócáknál a habos csomók védelme alatt fejlődő egyedeket a készítmény nem éri el. A kezelések szükségességének megítélése és időpontjának megválasztása a megfigyelések alapján történjen.
Díszmogyorón a mogyorópoloska ellen a készítmény a megfigyelésekre alapozva, 0,08-0,1%-os koncentrációban alkalmazható.
Molykártevők ellen a védekezéseket az előrejelzések szerint, a lárvakelés kezdetén célszerű megkezdeni 0,08-0,1%-os koncentrációban. Amennyiben a rajzás elhúzódó, a kezelést 14 nap múlva ajánlatos megismételni. Aknázómolyok ellen a permetezéseket főrajzásban, 0,12%-os koncentrációban javasolt végrehajtani. Aknázólegyek és gubacsszúnyogok ellen a kezelést a rajzásmegfigyelésre alapozva, az imágók megjelenésekor szükséges elvégezni 0,1-0,12%-os koncentrációban. Elhúzódó rajzáskor a permetezést 14 nap múlva célszerű megismételni.
A tripszek lárvái és imágói ellen a permetezéseket 0,08 %-os koncentrációban, növényvizsgálat alapján ajánlott megkezdeni, és szükség esetén ismételni. A kezelésekhez nagy lémennyiség alkalmazása javasolt.
A kezelések során a permetlé mennyiségét a lombfelület nagyságától és az alkalmazott géptípustól függően kell megválasztani. A készítmény alkalmazása előtt a dísznövény, díszfa és díszcserje fajokon fitotoxicitási próba végzése ajánlott.
Őszi termesztésű fokhagymában szárfonálféreg, valamint gyökér- és levélatkák ellen a védekezéseket gyökérváltást követően célszerű elvégezni. Tavaszi termesztésű fokhagymában már 3-4 leveles állapot körül indokolt lehet a kezelés. A kártevők elleni védekezéseket jelentősen elősegíti az 5 éves vetésforgó betartása.
Vöröshagymában, mogyoróhagymában a dohánytripsz elleni kezelés megfelelő időpontjáról rajzásmegfigyelés alapján (sárga vagy kék színű ragadós lapok) alapján kell dönteni. Szükség esetén a kezelés 10-14 nap múlva ismételhető.
Fejes káposztában a védekezést a rajzásmegfigyelés alapján, legkésőbb az első károsítók megjelenésekor célszerű elvégezni. Elhúzódó lárvakelés, vagy erős fertőzés esetén a kezelést 10- 14 nap múlva meg lehet ismételni.
Cukorrépában a permetezést levéltetvek ellen a kártevők tömeges megjelenésekor, a bagolylepkék lárvái ellen a lárvakelés időszakában javasolt elvégezni. A bagolylepkéknél nemzedékenként általában egy védekezés indokolt. Elhúzódó lárvakelés, vagy erős fertőzés esetén a védekezést meg lehet ismételni.

Registered for culturesRate
Garlic0.6 l
Onions0.6 l
Sugar beets0.6 l