Glyphogan Classic

Manufacturer
ADAMA
Category
Herbicides
Registered until
Registration expired
Registration number
04.2/176-3/2011
Active materials
NÖVÉNYVÉDELMI TECHNOLÓGIA:
Magról kelő gyomnövények esetében az engedélyokirat­ban meghatározott alacsonyabb dózisban kell alkalmaz­ni. Magról kelő kétszikűek esetében azok 4-8 valódi leveles fenológiájában, magról kelő egyszikű gyomnövényeknél 3-5 leveles állapotban kell a kezelést elvégezni. Évelő kétszikű, valamint évelő egyszikű gyomnövények eseté­ben azok intenzív növekedési szakaszában kell a készítményt kijuttatni, hogy a hatóanyag a gyomnövény föld alatti sza­porító képleteibe is lejusson. Tarackbúza, fenyércirok, nád ellen kedvezőbb hatás érhető el ősszel, amikor a tápanyag áramlása a rizómák felé a legintenzívebb. Szulák-félék ellen a virágzás idején, mezei acat ellen annak tőlevélrózsás álla­potában van a kezelés optimális időpontja. A meteorológiai körülményeket figyelembe véve a glifozát hatóanyag 15–25 °C között és magas páratartalom mellett a leghatékonyabb. A hatás kifejtéséhez fontos, hogy a kezelést követően 6 órán belül ne hulljon csapadék, és a hatóanyag maradéktalanul felszívódhasson a gyomnövényben.
 
Szántóföldi kultúrákban, azok vetése előtt, illetve után a csírázás megindulásáig, akkor, ha az elvetett magvakat leg­alább 3 cm vastag aprómorzsás talajréteg takarja. 3%-nál kevesebb szervesanyag-tartalmú talajokon ez a technológia nem alkalmazható.
Tarlókezelésre évelő gyomnövények ellen tarlóhántás után azok 15–30 cm-es nagyságakor. A tarlóművelést sekélyen kell végezni, oly módon, hogy a tarackok feldarabolódjanak, és ez­által az alvó rügyek is kihajtsanak.
 
Mezőgazdaságilag nem művelt területek: utak, útpad­kák, vízmentes állapotú vízelvezető árkok, ipari létesítmények, üzemanyagtöltő állomások, repülőterek, vasúti pályatestek, totális gyomirtására, ahol azt helyi rendelet nem tiltja.
Lakott területek, kiskertek, temetők totális gyomirtására, ahol azt helyi rendelet nem tiltja.
Vízzel nem borított csatornák, árokpartok gyomirtására nád, gyékény és egyéb nehezen irtható évelő gyomfajok ellen.
 
Legelő és gyepterületek gyommentesítésére azok felújítása­kor a feltörést, vagy az újravetést megelőzően.
Lucernában arankával erősen fertőzött területeken foltkeze­lés, vagy teljes felületkezelés formájában. Foltkezelés esetén 0,2–0,3%-os koncentrációban kell felhasználni. Teljes felület­kezelés esetén 0,5–0,7 l/ha a készítmény dózisa. A kezelés kis mértékben visszavetheti a lucerna fejlődését a következő ka­szálásig, ezért teljes felületkezelés csak erősen fertőzött te­rületeken javasolható. A kezelést a lucerna kaszálását követő 5–7 nap múlva kell elvégezni. Magtermő lucernában, vagy a magfogás szakaszában alkalmazása nem javasolt.
 
Erdészeti kultúrákban erdőtelepítés előtt bármely fafaj ese­tén használható gyom- és cserjeirtásra. Fakitermelés után a tuskók sarjhajtásai ellen 3,5% koncent­rációban alkalmazható. Erdészeti gyomirtásra csak két évesnél idősebb luc-, er­dei- és duglászfenyő telepítésekben használható. A fenyőte­lepítések védelme érdekében a készítményt akkor lehet kijut­tatni, amikor a tűleveleken kialakult a védettséget biztosító viaszréteg. 
 
Szőlő- és gyümölcsültetvényekben: csemegeszőlő, bor­szőlő, almástermésű (alma, körte, birs, naspolya), csont­héjas (cseresznye, meggy, őszibarack, nektarin, kajszibarack, ringló, szilva) és héjas gyümölcsű (dió, mandula, mogyoró, gesztenye) kultúrákban.
Csak 3 évesnél idősebb telepítésekben, védőlemezzel felsze­relt szórófejekkel, vagy egyéb speciális permetezéstechnikával juttatható ki. A kezelést célszerű a hajtásnövekedés kezdeté­ig tavasszal, illetve a gyümölcsszüret után ősszel elvégezni. Amennyiben a gyomborítottság indokolja, a két időpont kö­zött is lehet kezelni, fokozott elővigyázatossággal. Az alkal­mazás során ügyelni kell arra, hogy a permetlé a kultúrnövény zöld növényi részeire (hajtások, levelek) ne kerüljön, mert azo­kat maradandóan károsítja. A 3 évesnél fiatalabb, még nem elfásodott törzsű csemetéket szintén károsítja a hatóanyag.
 
Állományszárítás napraforgó, repce, kukorica, szója kul­túrákban: A kezelést napraforgóban a kaszatok 20-30%-os, kukoricá­ban a szemek 30-40%-os nedvességtartalmánál kell elvégez­ni. Gyommentes kultúrában az engedélyokiratban meghatá­rozott alacsonyabb dózisban, évelő gyomnövényekkel erősen fertőzött kultúrában a magasabb dózisban kell alkalmazni.
Repcében a kezelést akkor kell elvégezni, amikor a becő szint középső harmadában a magvak legalább 60%-a barna színű, a becők ekkor még zöldek. Szójában a hüvely sárga-sárgásbarna elszíneződését követő­en alkalmazható, amikor a szója babszemek nedvességtartal­ma 30% körül van. Repcében, szójában a kijuttatás kizárólag földi géppel (hidas traktorral) történhet.
Alkalmazása vetőmagtermesztésben nem javasolt.
 
Őszi búzában és őszi, valamint tavaszi árpában aratás előtti gyomirtásra, a betakarítás megkönnyítésére, kizárólag szántóföldi géppel, elsősorban évelő gyomokkal (tarackbúza, nád, folyondár szulák stb.) erősen fertőzött területen, a terve­zett betakarítás előtt legalább 14 nappal kell kijuttatni a ké­szítményt. 
 
Házikerti felhasználás esetén az egy hektárra jutó dózis átszámítása 10 liter permetléhez: 
Lémennyiség 300 l/ha = 3 l/100 m2
 
Légi kijuttatás: kizárólag napraforgóban és kukoricában, legalább 10 ha összefüggő táblaméret esetén, a permetlé el­sodródását gátló cseppnehezítő adalékanyag kötelező hoz­záadásával és elsodródásgátló szórófej alkalmazásával. Légi kijuttatásnál a 44/2005. (V. 6.) FVM-GKM-KvVM együttes rendeletben meghatározott előírásokat maradéktalanul be kell tartani.
Lémennyiség: 50-60 l/ha
 
Hidastraktorral végzett kijuttatás: nagy hasmagasságú (>150 cm) földi géppel csak a permetlé elsodródását gátló cseppnehezítő adalékanyag hozzáadásával juttatható ki a készítmény.
A nem célnövények védelme érdekében a permetezés so­rán fellépő elsodródásra figyelemmel kell lenni!
 
HATÁS FELTÉTELE, HATÁSSPREKTUM:
Magról kelő gyomnövények esetében az engedélyokiratban meghatározott alacsonyabb dózisban kell alkalmazni. Magról kelő kétszikűek esetében azok 4-8 valódi leveles fonológiájában, magról kelő egyszikű gyomnövényeknél 3-5 leveles állapotban kell a kezelést elvegezni.
Évelő kétszikű, valamint évelő egyszikű gyomnövények esetében azok intenzív növekedési szakaszában kell a készítményt kijuttatni, hogy a hatóanyag a gyomnövény földalatti szaporító képleteibe is lejusson.
Tarackbúza, fenyércirok, nád ellen kedvezőbb hatás érhető el ősszel, amikor a tápanyag áramlása a rizómák fele a legintenzívebb. Szulák-félék ellen a virágzás idején, mezei acat ellen annak tőlevélrózsás állapotában van a kezelés optimális időpontja. A meteorológiai körülményeket figyelembe véve a glifozát hatóanyag 15-25 °C között és magas páratartalom mellett a leghatékonyabb. A hatás kifejtéséhez fontos, hogy a kezelést követően 6 órán belül ne hulljon csapadék, és a hatóanyag maradéktalanul felszívódhasson a gyomnövényben.
 
Hatásmód: 
A glifozát hatóanyagot a növény a klorofillt tartalmazó zöld részein keresztül veszi fel. A hatóanyag innen transzlokálódik a gyökerekbe, tarackokba, rizómákba. A hatástünetek 1-2 hét után jelentkeznek öregedésben, törpe növésben, levél és haj­tásbarnulásban. A folyamat visszafordíthatatlan, az érintett növény elpusztul. Mivel a glifozát a növényben való mozgása folyamán a szaporító képletekbe is eljut, így hatása az évelők esetében is a növény pusztulásához, vagy maradandó káro­sodásához vezet.
Hatékonysága ennek megfelelően dózistól függően kiterjed mind az évelő, mind a magról kelő egy- és kétszikű gyomnö­vényekre.
 
A készítmény nem szelektív, a gyomnövényektől megvédendő kultúrnövényre nem kerülhet a hatóanyag, mert azt károsíthatja.
 
Érzékeny gyomnövények:
Valamennyi fontos magról kelő egy- és kétszikű gyomnövény.
Az összes fontos évelő egyszikű gyomnövény.
A legtöbb évelő kétszikű gyomnövény.
Mérsékelten érzékeny gyomnövények:
Folyondár szulák, sövényszulák.
Hamvas szeder.
Mezei zsurló.
 
Keverhetőség:
A Glyphogan Classic keverhető az adott kultúrában engedé­lyezett, egy hatóanyagot tartalmazó gyomirtó szerekkel.
 
FONTOSABB KOMBINÁCIÓK ÉS AZOK ELŐNYEI:
Glyphogan Classic + Dikamin 720 WSC erősen elgyomosodott tarlókon, felújítás előtt lévő rét-legelőn, szőlőben, gyümölcsösben szulákkal, acattal fertőzött területeken
Három évesnél idősebb gyümölcsösben, szőlőben a Glyphogan Classic-ot a Galigan 1 l/ha dózisával javasoljuk kombinálni, csak a sorok kezelésére, 0,5 m-es sávban. Szőlőben csak magas művelésű ültetvényekben alkalmazható. 
0,5 l/ha dózisú Bio-Film-mel kombinálva a kezelések hatékonysága és esőállósága jelentősen növelhető.
 
KIEGÉSZÍTŐ TECHNIKAI ADATOK:
Munkaegészségügyi várakozási idő: 0 nap
Élelmezés-egészségügyi várakozási idő: kukorica: 14 nap (2-5 l/ha), napraforgó: 10 nap (2 l/ha), napraforgó: 14 nap (5 l/ha), repce: 10 nap (4 l/ha), őszi búza: 10 nap (4-6 l/ha), őszi és tavaszi árpa: 14 nap (4-6 l/ha), szója: 10 nap (3 l/ha), szója: 14 nap (5l/ha), a többi engedélyezett kultúrában nincs korlátozás.
Engedélyszám: 04.2/176-3/2011 MgSzH
Ref. termék: A Glyphogan Classic azonos a Roundup Classic 02.5/915/2/2010 MgSzHK számon engedélyezett gyomirtó permetezőszerrel.
Kiszerelés: 20 literes kanna
Forgalmi kategória: III.
Eltarthatóság: eredeti zárt csomagolásban, száraz, hűvös helyen, szabályos növényvédő szer raktárban 3 év.
 
A gyártó cég nem vállalhat felelősséget az ellenőrzése alá nem vonható tényezőkből eredő károsodásért. 
A felhasználó felelőssége a felhasználás módjának kiválasztása, továbbá a felhasználót terheli a raktározás, a kezelés ill. egyéb tevékeny­ség esetleges kockázata is.
 
A feltüntetett adatok tájékoztató jellegűek, a készítmény használata előtt minden esetben olvassa el az engedélyokiratot és a címkét!
Registered for culturesPreharvest Interval
Glyphosate who kills all plants14