Pendi 330 EC

Manufacturer
Sharda
Category
Herbicides
Registered until
2028-05-31
Registration number
04.2/576-2/2013
Active materials
Links

Széles körben felhasználható gyomirtó permetezőszer

Pendi 330 EC gyomirtó permetezőszer hatóanyaga a pendimetalin, a dinitroanilin gyomirtószerek csoportjába tartozik.  A gyomnövény sejtjeibe bejutva, gátolja az RNS- és DNS-szintézisét, másodlagos hatásként, pedig a fiatal növények gyökereiben megbontja a hormonegyensúlyt. Ennek következtében a gyökércsúcson daganatok alakulnak ki, a xilém (szállító szövet) pedig rendellenesen megvastagodik, mivel többmagvú sejtek jönnek létre.

A vetés után, kelés előtt (pre-emergensen) a talaj felszinre kipermetezett Pendi 330 EC a gyomnövények csírázása után a másodlagos gyökerek fejlődését gátolja, a hajtásnövekedésük leáll, a szár vagy a sziklevél alatti szárrészük (a hipokotil) vastag és törékeny lesz, gyakori a vöröses-kék elszíneződésük és a sziklevelek bőrszerűvé válása. Szelektivitása elsődlegesen a helyzeti szelektivitáson alapul, ezért nagy gondot kell fordítani a vetőágy előkészítésére és a vetés mélységére. A hatóanyag degradációja (lebomlása) aerob körülmények között gyorsan, még anaerob (levegőtlen) körülmények között lassan megy végbe.

Pendi 330 EC számos kultúrában eredményesen használható a magról kelő egyszikű gyomnövények és egyes magról kelő kétszikű gyomnövények elleni védekezésre.

A Pendi 330 EC alkalmazásának előnyei:

  • a magról kelő gyomnövények széles köre ellen hatékony
  • megfelelő tartamhatással is rendelkezik
  • kiváló kombinációs partner
  • széleskörű a használhatósága
  • egyes növényekben rugalmas az alkalmazása
  • gazdaságos a felhasználása

A Pendi 330 EC felhasználható:

Kalászosokban (őszi búza, őszi árpa, tavaszi árpa, rozs, tritikálé) vetés után, kelés előtt pre-emergensen, vagy a kultúrnövény kelése után a bokrosodás kezdetéig poszt-emergensen kell a készítményt kijuttatni.

Rizsben a kultúrnövény kelése után annak 1-2 leveles állapotában, vagy pre-emergensen a vetést követő 3 napon belül kell kijuttatni. A pre-emergens alkalmazás esetén fontos, hogy a rizs vetése egyenletesen 2,0-3,0 cm mélységre történjen. A kezelést vízmentes területen kell elvégezni, a táblán pangó vízfoltok sem lehetnek, mert a levegő hiánya és a herbicid együttesen a rizs csírázását gátolhatják.

Kukoricában(takarmány, vetőmag, csemege) a kultúrnövény vetése után, kelése előtt pre-emergensen, vagy korai poszt-emergensen lehet a készítményt felhasználni. Pre-emergens kijuttatás esetén a kukorica legalább 3,0-4,0 cm mélyre történő vetése után, 4,0-5,0 l/ha dózisban kell alkalmazni. A kukorica kelése után annak szögcsíra-4 leveles fejlettségéig, a magról kelő egy- és kétszikűek szikleveles állapotában önmagában 4,0 l/ha dózisban kell alkalmazni.
A készítmény csemege kukoricában, vetőmag előállításban történő alkalmazása a fajtatulajdonos előzetes hozzájárulásával történhet.

Napraforgóban pre-emergensen a vetést követő 3 napon belül, vagy 1,0-2,0 cm mélyen a talajba dolgozva kell alkalmazni a készítményt.

Dohányban palántázás előtt (pre-planting) a talajra permetezve, vagy 2,0-4,0 cm mélyen a talajba dolgozva.

Lucernában arankairtásra egy évesnél idősebb állományban kora tavasszal, a lucerna nyugalmi állapotában kell kijuttatni a készítményt.

Hagymában pre-emergensen, a dug- és magtermő anyahagyma kiültetése után azonnal, magvetés esetén a vetést követő 3 napon belül kell a készítményt kipermetezni. Fontos az egyenletes, 3,0 cm mély vetésmélység. Étkezésre termesztett zöldhagyma gyomirtására nem használható.

Sárgarépa, petrezselyem esetében pre-emergensen, vetés után kelés előtt, a vetést követő 4-5 napon belül, zeller esetében a palántázás előtt 8-10 nappal kell kipermetezni a készítményt.

Paradicsom, paprika (pre-planting) palánták kiültetése előtt 8-10 nappal kell kijuttatni a készítményt.

Káposzta, kelkáposzta, bimbóskel, karfiol, karalábé (pre-planting) kultúrnövények palántáinak kiültetése előtt 8-10 nappal kell kipermetezni a készítményt. Száraz időjárás esetén a sekély, 1,0-2,0 cm mély talajba dolgozás a hatékonyságot növeli.

Burgonyában pre-emergensen, a végleges bakhátak kialakítása után kell a készítményt kipermetezni, amíg a burgonya csírái 3,0-4,0 cm-rel a talajfelszín alatt vannak.

Borsóban, lóbabban pre-emergensen, a vetést követő 4-5 napon belül kell a kezelést elvégezni.

Szójában pre-emergensen, a vetést követő 2-3 napon belül, vagy a vetés előtt sekélyen, 1,0-2,0 cm mélyen a talajba dolgozva kell alkalmazni a készítményt.

Almatermésűek (alma, körte, birs, naspolya), csonthéjasok (kajszi, őszibarack, cseresznye, meggy, szilva, ringló) esetében kora tavasszal, jól elmunkált, gyommentes, apró-morzsás talajfelszínre kell kipermetezni a készítményt, száraz időjárás esetén a sekély, 1,0-2,0 cm-es bedolgozás a hatékonyságot növeli.

Bogyósgyümölcsűek (ribiszke, köszméte, josta, málna, áfonya, szeder, szamóca) kultúrákban kora tavasszal, gyom- és növényi maradványoktól mentes, jól elmunkált talajfelszínre kell kijuttatni a készítményt. Szamócában a kezelést kora tavasszal, a kultúrnövény nyugalmi állapotában kell elvégezni.

Szőlőben a készítményt kora tavasszal, a szőlő fakadása előtt, jól elmunkált, apró-morzsás talajfelszínre kell kijuttatni.

Fűszer- és gyógynövények (kömény, édeskömény, kapor, ánizs, angelika, lestyán, koriander, ligetszépe, sáfrányos szeklice) kultúrákban pre-emergensen vetés után, kelés előtt kell kipermetezni a készítményt.

Dísznövények (tulipán, nárcisz) esetében a kezeléseket a hagymák nyugalmi időszakában kell elvégezni, fontos, hogy a hagymákat 3,0-4,0 cm aprómorzsás földréteg takarja.

Erdészet (faiskola, kosárfűz, fagyalfélék, díszcserjék, fenyőfélék, Juniperus) kultúrákban a kezelést fakadás előtt, nyugalmi állapotban, a gyomnövények megjelenése előtt kell elvégezni.

A készítmény elsősorban a magról kelő egyszikűek és néhány magról kelő kétszikű gyomnövény ellen hatékony. Az évelőket, valamint a fészkesvirágzatúak, keresztesek, burgonyafélék, mályvafélék családjába tartozó gyomnövényeket nem irtja.

A szer üvegházban, valamint fólia alatti területeken nem alkalmazható!
Laza talajokon az alacsonyabb, szerves anyagban gazdagabb, kötöttebb talajokon a magasabb dózisok alkalmazása javasolt.
Légi kijuttatás nem engedélyezett.

Permetlé készítése Silico alkalmazása esetén:

  1. Töltsük fel a permeztezőtartályt vízzel 2/3 részig
  2. Indítsuk el a hidraulikus vagy mechanikus kevertetését
  3. Fokozatosan öntsük bele a Pendi 330 EC-t a tartályba
  4. Engedjük tele a tartalyt és folytassuk a kevertetését
  5. Csökkentsük a permetlé hidraulikus vagy mechanikus kevertetésének mértékét
  6. Adjuk hozzá a Silico szükséges mennyiségét és lassú kevertetés mellett gondosan homogenizáljuk a permetlevet
  7. A permetezés ideje alatt csak a legszükségesebb utókevertetését végezzük
  8. Teljesen üritsük ki a permetlé tartályt, mielőtt az újabb bekeverését elkezdenénk
  9. Szükség esetén alkalmazzunk habzásgátló készítményt
  10. A munka végeztével mossuk ki a permetező tartályunkat és az egész permetező rendszert mosassuk át

A tank-kombinaciók készitésénél mindig javasolt az előzetes keverési próba elvégzése!

A permetezést lehetőleg közepes cseppekkel (cseppátmérő 400-600 µ) végezzük, hogy a négyzetcentimáterenként cseppszám elérje az 30-50 db-ot. A Silico felületi feszültség csökkentő készítmény alkalmazása esetén teljes permetlé-fedettséget érhetünk el.

Registered for culturesRateBBCH
Rice4 - 5 l11 - 12
Corn4 - 5 l11 - 12
Sunflowers4 - 5 l11 - 12
Tomatoes4 - 5 l11 - 12
Potatoes4 - 5 l11 - 12
Grapes4 - 5 l11 - 12
Apples4 - 5 l11 - 12