Tekphos

Manufacturer
IQV
Category
Insecticides
Registered until
2027-12-31
Registration number
04.2/4153-2/2013.
Active materials
Links

Előírt gázosítási technológia
Általános előírások termények és üres tároló helyiségek gázosításához.
A készítményt kizárólag egészségügyi gázmesteri vizsgával rendelkező szakember alkalmazhatja!
A gázosítás veszélyeire vonatkozó legfontosabb információkat tartalmazó figyelmeztető táblát jól látható helyen kell kihelyezni! A gázosítószer behatási ideje alatt a tároló helyiséget le kell zárni!
A gázosító szer behatási ideje alatt az előírt védőfelszerelés használatával is TILOS a munkatérben tartózkodni!
Gázosítás után a helyiségbe védőfelszerelés nélkül belépni csak 0,1 ppm PH3 (v/v) küszöb érték alatt szabad, melynek ellenőrzését a gázosítást irányító szakembernek az erre alkalmas készülékkel el kell végezni.
Szellőztetési idő: minimum 2 nap intenzív légcsere mellett.
A kezelés után a készítmény visszamaradt maradékát veszélyes hulladékként kell kezelni.
4.2.1. Termények gázosítása esetén
A raktártér tömítettségét előzetesen fel kell mérni. Amennyiben a légcsere nem csökkenthető a minimális szintre (nyílások szigetelése kívülről ajánlott) a gázosítás hatékonysága még gázzáró fóliás takarás alkalmazásával sem lesz megfelelő! Megfelelő hatás csak a speciálisan erre a célra kifejlesztett un. gázzáró fólia alkalmazásával biztosítható, melyről a munka megkezdése előtt meg kell győződni.
A gázosító szer kihelyezése után a tároló helyiséget azonnal le kell zárni!
A gázmester a gáztérben elhelyezett olyan eszközzel győződhet meg a megfelelő PH3 koncentráció kialakulásáról, ami a tároló helyiségen kívülre közvetíti a mérési adatokat.
A garmadában és silóban tárolt terményeket kötelező rostálni gázosítás után!
Megfelelő lyukátmérőjű szelelőrostával kell a rostálást elvégezni, mind a készítmény esetleges maradékainak eltávolítása, mind a termény szellőztetése végett. A rostálás elvégezhető a termény kitárolásakor, amennyiben erre nincs lehetőség az újbóli betároláskor.
A rostálások után visszamaradt hulladékot, egyéb gázosítás utáni raktársöpredéket meg kell semmisíteni, ezeket takarmányozásra és élelmezési célra felhasználni tilos!
4.2.1.1. A garmadában tárolt termények esetében:
A termény maximum 5 méter magas lehet. A szükséges mennyiségű pelletet/tablettát, az e célra szolgáló adagoló eszközzel vagy kézzel egyenletesen elosztva kell a terményhez adagolni.
A készítményt nem elég a termény felületére juttatni, hanem be kell dolgozni legalább 20 cm mélyen!
4.2.1.2. Silóban történő gázosítás esetén:
A termény be- és áttárolása során a tabletta/pellet megfelelő dózisát folyamatosan adagoljuk a kezelendő terményhez speciális adagoló szerkezettel vagy kézzel (adagolásos módszer). A munkatérben a PH3 gáz koncentrációját folyamatosan ellenőrizni kell. Be- és áttárolás során nem adagolható gázosítószer a terményhez, ha annak átmozgatása 2 napnál több időt vesz igénybe. A silóban már betárolt termény gázosítását, az áru mozgatása nélkül, kényszer keringtetéses technológiával lehet csak elvégezni! Ebben az esetben a gázosító szer a termény feletti légtérbe, vagy a termény felső rétegébe kézzel kerül kihelyezésre. A keletkezett gáz cirkulációját egy robbanás biztos ventilátor biztosítja.
4.2.1.3. Zsákos terménytárolás esetén:
A tablettákat/pelleteket papír vagy bádog aljzatra kell szétosztani, oly módon, hogy az lehetőség szerint a zsákok alá és mellé is kerüljön. A gázosítandó árut a gázosítószer kihelyezése után gázzáró fóliával gondosan le kell zárni. Amennyiben a fóliával történő takarás nem kivitelezhető, úgy a gázosítást a légtérgázosítás és terménygázosítás szabályainak figyelembe vételével kell elvégezni.
4.2.2. Üres raktárhelyiségek gázosítása esetén
A tárolók kiürítését, alapos kitakarítását követően a készítményt egyenletes elosztásban kell kihelyezni a tároló légterébe, majd a tárolót szellőzést, légcserét kizáró módon haladéktalanul le kell zárni.