Topas 100 EC

Manufacturer
SYNGENTA
Category
Fungicides
Registered until
2028-05-31
Registration number
04.2/1724-1/2016.
Active materials
Links

Előírt növényvédelmi technológia:
Szőlőbena lisztharmatellen az elsőtünetek megjelenésekor, majd erős fertőzési veszély esetén további 2-3 alkalommal célszerűvédekezni. A lisztharmatra érzékenyebb fajtákban amagasabb dózis alkalmazása javasolt.
Almatermésűekben lisztharmatés varasodásellen zöld- és pirosbimbós állapottól kezdve, a hajtásnövekedési időszakban 3-4 alkalommal javasolt védekezni. Fokozottvarasodás fertőzési veszély esetén a permetlevet kontakt hatású készítménnyel is ajánlott kiegészíteni (pl. ditiokarbamát, kaptán stb.)!
Almatermésűekben és szőlőben a 3-4. kezelést követően, a további védekezések során, a készítményt kontakt típusú, más szerekkel kell felváltani.

Csonthéjasokbana moníliás hajtás- és virágfertőzésellen, erős fertőzési nyomás esetén virágzás előtt és végén kell védekezni. Kevésbé járványveszélyes helyzetben a megfelelővédelemhez egy kezelés is elegendőa virágzás kezdeti szakaszában.
Őszibarackban lisztharmatellen a védekezéseket a hajtásnövekedés kezdetén, az elsőtünetek megjelenésekor szükséges elkezdeni, és a fertőzés erősségétől függően 14 naponként ajánlott megismételni, összesen legfeljebb 4 alkalommal.
Kajszibarackban apiognomóniáslevélfoltosság ellen a kezeléseket az előrejelzésre alapozva, preventíven kell megkezdeni, és a permetezést 3-4 alkalommal, 7-10 naponként javasolt megismételni. Erős fertőzésben a felszívódó készítményt kontakt hatóanyagú (mankoceb, kaptán) készítményekkel célszerűkombinálni.
Dióban gnomóniás levélfoltosságés termésbetegségellen a kezeléseket előrejelzésre alapozva, a virágzást követően preventíven kell megkezdeni, és a permetezéseket7-10 naponként javasolt megismételni. Erős fertőzési körülmények mellett a nyár második felében a permetezőszert kontakt hatóanyagú készítménnyel javasolt kombinálni (mankoceb).

Mogyoróban moníliás termésrothadás, terméshullás elleni védekezéseknél a legfontosabb szempont, hogy a mogyoróormányos károsítását a makktermésekben megelőzzük megakadályozva ezzel a nyílt fertőzési kapuk kialakulását. A kórokozó elleni megelőzőkémiai védekezés önmagában nem elegendőa betegség leküzdésére. A mogyoróormányos elleni védekezések mellett az elsőgombaölőszeres kezelést a zöld termésmakkon a mogyoróormányos károsítása következtében kialakult nyílt sebzések megjelenésétkövetően, termésvizsgálat alapján kell elvégezni. A fertőzés mértékétől függően a kezelés 7-10 naponként megismételhető. Mogyorólisztharmatellen a kezeléseket a tavaszi aszkospórás fertőzést követően kell elkezdeni és a fertőzés alakulása szerint a nyári időszakban a konídiumos fertőzések ellen július végéig 7-10 naponta megismételni.
Mandulában moníliás hajtás éstermésbetegségellen a kezeléseket a fertőzési körülmények alakulása szerint az elsőkezelést a virágzást követőidőszakban célszerűelvégezni és a zöld mandula kialakulásáig további 1 alkalommal megismételni. Ventúriás varasodásellen a kezeléseket május végén, július elején a nyári konídiumos fertőzések kialakulásakor célszerűelkezdeni. Meleg csapadékos időjárás miatt kialakuló erős fertőzésveszély esetén a kezeléseket kontakt hatású készítményekkel váltogatva javasolt folytatni.
Szamóca gombás betegségeiellen a növényvédőszert előrejelzésre alapozva, megelőzőjelleggel kell kijuttatni. Szükség esetén a permetezés 8-10 napos időközzel megismételhető.

Köszmétében és ribiszkében lisztharmatellen a bogyónövekedés időszakában 8-12 naponként, 3-4 alkalommal, egyéb gombabetegségek ellen megelőzőjelleggel, 500-1000 l/ha vízmennyiséggel célszerűa gombaölőszert kijuttatni megfelelőpermetléfedést biztosító technológia alkalmazásával.
Hajtatott paprikában ésparadicsombana lisztharmatellen a tünetek kezdeti megjelenésétől 8-12 naponként, 2-3 alkalommal szükséges védekezni.
Kabakosokbana lisztharmattalszemben a permetezéseket preventív módon, a tünetek megjelenése előtt, 3-4 alkalommal, 14 naponként ajánlott elvégezni.
Rózsábana kezeléseket a fajtaérzékenység figyelembe vételével, a lisztharmatkezdeti tüneteinek megjelenésétől 8-10 naponként, a hajtásnövekedési és virágzási szakaszban javasolt végrehajtani.
Közterületi díszfák, díszcserjék és dísznövények gombás betegségeiellen a gombaölőszer 0,5 l/ha-os dózisban használható fel. A permetezéseket preventíven, de legkésőbb az elsőtünetek megjelenése után kell megkezdeni. Szükség esetén a kezelést 10-14 nap múlva meg lehet ismételni.

A permetlé mennyiségét a művelésmódtól, a védendőnövényfelület nagyságától, és az alkalmazott növényvédelmi berendezés típusától függően kell megválasztani. A készítményt közterületen csak felsőfokú növényvédelmi képesítéssel és hatályos engedéllyel
rendelkezőszemély irányítása mellett lehet kijuttatni.

A közterületeken történőfelhasználáskor a kezelésről az érintett lakosságot a helyben szokásos módon tájékoztatni kell, és fel kell hívni a figyelmet a kezeléssel járó közegészségügyi előírások betartására. Frissen kezelt, permetezett területen tartózkodni tilos!

Registered for culturesRateBBCHPreharvest Interval
Apples0.5 l8414
Pears0.5 l8414
Quince0.5 l8414
Medlar0.5 l8414
Cherries0.5 l867
Plums0.5 l867
Peaches0.5 l867
Apricots0.5 l867
Tomatoes0.5 l07
Peppers0.5 l07
Grapes0.25 - 0.3 l7814
Cucumbers0.35 l07
Melons0.35 l07
Walnut0.5 l8414
Peanuts0.5 l8414
Almonds0.5 l8414
Winter rye0.5 l0
Spring rye0.5 l0
Strawberries0.5 l863
Black currant0.25 l7921
Red currant0.25 l7921
White currant0.25 l7921