Biała plamistość liści truskawki
Mycosphaerella fragariae
Choroba grzybowa liści i owoców truskawki.
Objawy, biologia i szkodliwość
Sprawcą białej plamistości liści truskawki jest stadium konidialne grzyba –Ramularia tulasnei.
Jest to choroba występująca głównie na młodych liściach w starszych plantacjach. Choroba ta nasila się w pogodę z dużą ilością opadów atmosferycznych. Objawem choroby na górnej stronie liścia są drobne owalne, jasnoszare plamy z charakterystyczną brunatnoczerwoną obwódką. Przy silnym porażeniu plamy łączą się ze sobą powodując zasychanie fragmentów a następnie całych liści. Apogeum zasychania, ingerencji grzyba na roślinach dochodzi w lipcu. Wpływa to generalnie negatywnie na kondycję roślin powodując ich osłabienie, zahamowanie wzrostu oraz słabsze owocowanie w przyszłym sezonie wegetacyjnym.
Charakterystyczne objawy białej plamistości liści w postaci jasnych brunatno obrzeżonych plam mogą występować także na ogonkach liściowych, szypułkach owoców oraz rozłogach. W skrajnych przypadkach, zwłaszcza w warunkach wysokiej wilgotności, może dojść do infekcji kwiatów w czasie kwitnienia, co skutkuje wystąpieniem suchych, nekrotycznych, brązowo-czarnych plam wokół niektórych nasion na owocach. Porażone w ten sposób owoce przestają rosnąć i tym samym tracą wartość handlową.
Zwalczanie
Aby ograniczyć występowanie tego patogena w uprawie truskawki należy zakładać plantację z sadzonek zdrowych. Stosując najprostsze czynności czyli wygrabiając i niszcząc porażone liście (źródła infekcji) ograniczamy w dużym stopniu występowanie choroby na plantacji. Większość środków ochrony roślin zwalczających szarą pleśń wystarcza do zwalczania białej plamistości liści. Zabiegi na plamistość zaleca się wykonać w następujących terminach fenologicznych truskawek:
-Początek kwitnienia,
-Po zbiorach.











Środki ochrony roślin
- NIE DOTYCZY
- NIE DOTYCZY
- NIE DOTYCZY
- NIE DOTYCZY
- NIE DOTYCZY
- NIE DOTYCZY
- NIE DOTYCZY