Mokra zgnilizna bakteryjna kapustnych

Pseudomonas holci

Profilaktyka
1. Mokrą zgniliznę można zwalczać pośrednio przez zwalczanie owadów uszkadzających rośliny i przenoszących chorobę.
2. Do krótkotrwałego przechowywania lub transportu przeznaczać możliwie suche i nie uszkodzone mechanicznie rośliny. Należy w tym okresie utrzymywać temperaturę około 40 st.C.
3. Do długotrwałego przechowywania przeznaczać nie przerośnięte i nie przejrzałe główki kapusty, z dobrą okrywą woskową na powierzchni liści.
4. W okresie największego zagrożenia rośliny opryskiwać Grevitem 200 SL(1,5 l/ha), do środka dodawać środek zwilżająco-przyczepny np. Atpolan.

Opis
Mokra zgnilizna bakteryjna jest pospolitą chorobą wszystkich gatunków warzyw. Bardzo dużą wrażliwość na mokrą zgniliznę wykazuje kapusta pekińska w okresie tworzenia główek oraz róże brokuła i kalafiora w okresach intensywnych opadów deszczu i wysokiej wilgotności powietrza. Na kapuście głowiastej, brukwi, rzepie lub rzodkwi choroba występuje najczęściej w okresie składowania lub dłuższego przechowywania w nieodpowiednich warunkach temperatury i wilgotności.

Objawy
Objawy choroby pojawiają się początkowo w postaci małych wodnistych plamek, szybko powiększających się i obejmujących swym zasięgiem cały zaatakowany organ. Na różach kalafiora i brokuła występują ciemnobrązowe do brązowo czarnych, zapadające się plamy. Gnijące rośliny nieprzyjemnie pachną. 

Warunki rozwoju
Bakterie powodujące mokrą zgniliznę zalegają w glebie wraz z resztkami gnijących roślin. Choroba występuje najczęściej w okresach długotrwałej wilgotnej pogody z temperaturą 25-3O st.C. Infekcja bakteriami następuje zwykle w miejscach uszkodzeń mechanicznych tkanki, spowodowanych przez inne choroby, szkodniki lub w trakcie różnych zabiegów uprawowych. W przypadku kalafiorów i brokułów bakteryjne gnicie występuje najczęściej na przejrzewających różach, zwłaszcza u roślin uprawianych jesienią, gdy zwilżenie powierzchni róż jest długotrwałe. W takich warunkach jako pierwsza atakuje bakteria Pseudomonas spp., wtórnie natomiast bakterie z rodzaju Erwinia. Bakterie roznoszone są przez różne gatunki owadów, w tym najczęściej śmietki. Owady przywabia zapach rozkładających się chorych tkanek. Na zdrowe rośliny lub glebę przenoszą patogena na odnóżach.

Sprawcy
Erwinia spp.; Pseudomonas spp.

Środki ochrony roślin