Pleśń śniegowa

Microdochium nivale

Pleśń śniegowa

Pleśń śniegowa – choroba zbóż i traw. 

Objawy, biologia i szkodliwość:

Choroba ta ściśle jest związana z długością zalegania pokrywy śnieżnej na polu czy trawniku (pod pokrywą śnieżną panują idealne warunki do rozwoju patogena czyli mamy niską temperaturę oraz wysoką wilgotność powietrza). Jednak w ostatnich czasach infekcje grzyba już możemy identyfikować także jesienią. Oprócz długości zalegania śniegu na trawniku wpływ na większe szkody mają jesienne przenawożenie azotem traw oraz pozostawienie trawnika wyrośniętego, nie skoszonego przed nadejściem mrozów oraz opadów śniegu. Głównym sprawcą pleśni śniegowej jest Microdochium nivale, której zarodniki infekują osłabione rośliny traw będące przykryte śniegowym puchem. Patogen ten może wystąpić z różnym nasileniem na wszystkich gatunkach traw, a w szczególności na życicy rocznej, kostrzewie czerwonej oraz życicy trwałej. Odmiany wczesne ze względu na swoją biologię i delikatność narażone są w sposób szczególny na infekcje i uszkodzenia.

Pierwsze objawy infekcji grzyba to rozległe i wodniste plamy na blaszkach liściowych, które z czasem przerastają białą napowietrzną grzybnią. Grzybnia pleśni śniegowej z białej zmienia swą barwę na czerwono pomarańczowe zabarwienie. Szczególnie intensywnie widać te barwy podczas słonecznych dni i stosunkowo dużej wilgotności powietrza i roślin. Przy intensywnym porażeniu pleśń powoduje placowe wypadanie darni traw. Miejsca takie wymagają intensywnych działań ochronnych oraz agrotechnicznych prowadzących do rewitalizacji zniszczonej powierzchni trawnika. Pleśń przeżywa warunki niekorzystne na resztkach roślinnych oraz na porażonych liściach traw i zbóż.

Zwalczanie:

Aby skutecznie zwalczać tą groźną chorobę grzybową należy zastosować zarówno działania interwencyjne oraz może przede wszystkim działania profilaktyczne i zapobiegawcze. Jesienią szczególnie pamiętamy o zmianie zasady nawożenia, ograniczamy do minimum nawożenie azotowe zwiększając nawożenie potasowo - fosforowe. Pamiętamy też o innych zasadach agrotechniki przy pielęgnacji trawnika czyli brak wapnowania jesienią, usuwanie opadłych liści z drzew oraz późne koszenie trawnika przed nadejściem zimy i opadów śniegu. W okresie tym pamiętamy także o polepszeniu drenażu gleby. Podczas zalegania pokrywy śnieżnej unikamy chodzenia oraz jeżdżenia pojazdami mechanicznymi po powierzchni trawnika czy pola golfowego a także nie gromadźmy śniegu w jednym miejscu np. podczas odśnieżania ścieżek czy dróg przejazdowych. Środki chemiczne możemy stosować już jesienią ( zapobiegawczo ) lub wiosną po zejściu śniegu ( interwencyjnie ). Miejsca gdzie doszło do placowych wypadów należy poddać zabiegom intensywnej rewitalizacji. Wygrabiamy, napowietrzamy ( wertykulację przeprowadzamy po wzmocnieniu się roślin aby nie wyrywać darni wraz z korzeniami ) oraz przesiewamy odpowiednio dobraną mieszanką nasienną traw. Nie zapominamy o odpowiednim nawożeniu mineralnym oraz stosowaniu stymulatorów wzrostu i bioregulatorów.

Środki ochrony roślin