Śnieć gładka pszenicy

Tilletia laevis

Jest to choroba pszenicy, która w Polsce występuje bardzo rzadko. Najczęściej spotykana jest w krajach o cieplejszym klimacie. Wywoływana jest przez grzyby Tilletia laevis Kuehn (syn. Tilletia foetida (Wallr.) Liro)., należące do podstawczaków (Basidiomycota). 

Objawy: 
Objawy śnieci gładkiej pszenicy są podobne do objawów śnieci cuchnącej pszenicy. Różnica jest tylko taka, iż krzewienie roślin porażonych przez Tilletia laevis jest słabsze w porównaniu z krzewieniem Tilletia caries.

Źródłem infekcji są przetrwalniki grzyba znajdujące się przeważnie na powierzchni ziarna siewnego, w bruzdce ziarniaka. Rozwój Tilletia laevis jest zbliżony do rozwoju Tilletia caries. Zakażenie następuje przez zarodniki znajdujące się na ziarnie siewnym oraz występujące w glebie. Kiełkowanie, mechanizm zakażania, warunki infekcji i rozwoju choroby są takie same jak u Tilletia caries. Jedynie temperatury optymalne dla Tilletia laevis są wyższe jak dla Tilletia caries.

Zapobieganie:
Ochrona polega na:
- dokładnym przyorywaniu resztek pożniwnych
- przestrzeganiu zasad prawidłowej agrotechniki
- doborze odpowiednich, odpornych odmian – mniej podatnych na porażenie
- stosowaniu kwalifikowanego, zdrowego materiału siewnego – wolnego od zanieczyszczeń zarodnikami przetrwalnikowymi grzyba (teliosporami)
- zaprawianiu materiału siewnego fungicydami (gwarancja bardzo dobrego startu roślin i w konsekwencji wysokie plony) zawierającymi tiram, triadimenol
- stosowaniu wcześniejszego siewu pszenicy ozimej oraz późniejszego siewu pszenicy jarej (szybkie kiełkowanie i wschody ograniczają występowanie infekcji) w stosunku do terminu optymalnego.

Środki ochrony roślin