Bawełnica topolowo-marchwiana

Pemphigus phenax

Opis szkodnika
Jest gatunkiem dwudomowym. Osobniki rozwijające się na topoli są jasnozielone długości do 2,5 mm, a osobniki żerujące na korzeniach marchwi są jasnożółte długości do 3 mm.

Biologia i opis szkód
Wiosenne pokolenia (jasnozielone osobniki) w liczbie od 3 do 6, rozwijają się na liściach topoli. Ukazujące się od czerwca uskrzydlone osobniki przelatują na poblisk ą marchew, dając początek następnym 6- 9 pokoleniom. Zasiedlanie marchwi rozpoczyna się od początku sierpnia i trwa do pierwszych przymrozków. Na korzeniach tworzą kolonie przykryte białą, watowatą woskowiną. Efektem wysysania soków jest zahamowanie wzrostu korzeni, przy braku widocznych symptomów uszkodzenia roślin. W okresie jesiennym uskrzydlone bawe łnice przelatują z powrotem na topole, gdzie pod korą składają zimujące jaja. Progiem zagrożenia jest obecność średnio 25 bawełnic na jednym korzeniu. Jest to gatunek mszycy, który często powoduje większe straty w plonie (do 60% masy) niż połyśnica marchwianka, szczególnie na cięższych glebach.

Profilaktyka i regulacja występowania
Nie zakładać plantacji w pobliżu większych skupisk topól. W przypadku przekroczenia progu zagrożenia na lustrowanych roślinach, należy przyspieszyć termin zbioru marchwi.

Środki ochrony roślin