Rolnice

Agrotinae

Opis szkodnika
Są to gąsienice różnych gatunków motyli z rodziny sówkowatych. Dochodzą one do 5cm długości, o zmiennym zabarwieniu; przeważnie ciemnooliwkowe lub szare. Dotknięte zwijają się w kłębek. Z gatunków dominują: Rolnica zbożówka, Rolnica panewka, Rolnica czopówka, Rolnica tasiemka.

Biologia i opis szkód
Niszczyć chwasty w międzyrzędziach, ponieważ ich korzenie stanowią również pożywienie dla rolnic. Samice motyli wabią takie chwasty jak: gorczyca jasna i komosa biała. Bezpośrednio po zbiorze roślin wykonać podorywkę lub orkę. Część gąsienic jest wówczas niszczona, a część wyjadana przez ptaki. Masowo występujące rolnice można zwalczać przez użyciu biopreparatów zawierających bakterię Bacillus thiringiensis. Preparat (np. Biobit 3,2 WP lub Dipel 3,2 WP) jest składnikiem przynęty, którą rozkłada się w płytkie rowki wzdłuż rzędów marchwi. Skład przynęty: 25 dag preparatu + 0,5 kg cukru + 8 kg otrąb. Składniki te miesza się z 10 l wody. Podana ilość wystarcza na 25 arów powierzchni pola. Rolnice występują "placowo", stąd też rozkładanie przynęty można ograniczyć do miejsca występowania szkodników.

Profilaktyka i regulacja występowania
Występują w jednym lub dwóch pokoleniach w ciągu roku. Zimują gąsienice. Rolnice żerują na podziemnych częściach marchwi wygryzaj ąc dziury w korzeniach. Siewki mogą być zjadane w całości. Największą szkodliwość rolnic obserwuje się w czerwcu i wrześniu