Wciornastek tytoniowiec

Thrips tabaci

Opis szkodnika
Dorosłe osobniki osiągają długość około 1,2mm i są żółte lub jasno brązowe u form wiosennych oraz ciemnobrązowe u form jesiennych. Posiadają dwie pary wąskich skrzydeł otoczonych delikatną frędzlą. Larwy I stadium osiągają długość do 0,9 mm. Bezpośrednio po wylęgu, mają ciało zabarwione na kolor kremowy, w miarę dojrzewania przebarwiają się na kolor żółty. Larwy II stadium są żółte i dorastają do 1,5 mm. Pronimfa i nimfa posiadają widoczne zaczątki skrzydeł, a wielkością i kolorem podobne są do drugiego stadium larwalnego.

Biologia i opis szkodliwości
Jest polifagien zasiedlającym wiele gatunków uprawnych i chwastów. Na kapuście występuje od lipca do zbiorów wydając od 4 do 6 pokoleń. Zimuje jako dorosła samica w wierzchniej warstwie gleby. Bezpośrednio po wyjściu z miejsca zimowania rozpoczyna zasiedlanie roślin żywicielskich. Samica żyje średnio od 30 do 40 dni, stadium larwalne trwa od 10 do 14 dni, stadium nimfalne, które odbywa wciornastek głównie w wierzchniej warstwie gleby trwa średnio od 7 do 14 dni. Osobniki dorosłe i larwy odżywiają się sokiem roślinnym wysysanym z tkanki komórkowej. Na początku zasiedlania roślin żerują na liściach zewnętrznych po czym przechodzą w głąb główki. Efektem żerowania wciornastków są beżowo brunatne duże plamy zeschniętej tkanki na liściach zewnętrznych oraz liczne, drobne brodawki na powierzchni liści wewnątrz główki. Na liściach kapusty czerwonej brodawki te mają biały kolor. Uszkodzenia sięgają głęboko między ściśle przylegaj ące liście. Porażone rośliny mają obniżoną wartość handlową.

Profilaktyka i regulacja występowania
Unikanie zakładania plantacji w bezpośrednim sąsiedztwie cebuli. Po zbiorze roślin niszczenie resztek pożniwnych i wykonanie głębokiej orki. Odmiany o liściach twardych, z grubą warstwą wosku na powierzchni są mniej zasiedlane przez przez wciornastka.

Środki ochrony roślin