Affirm 095 SG

Producent
SYNGENTA
Kategoria
Insektycydy
Zarejestrowany do
2026-10-31
Numer rejestracyjny
R-6/2012wu
Aktywne materiały
Linki

IOPIS DZIAŁANIA
Środek owadobójczy w formie granul rozpuszczalnych w wodzie, o działaniu kontaktowym i żołądkowym, przeznaczony do zwalczania szkodników w uprawach jabłoni, gruszy, winorośli, papryki, pomidora, fasoli szparagowej, ogórka, cukinii, patisona, arbuza, melona, dyni, kabaczka i sałaty. Na roślinie działa wgłębnie oraz translaminarnie. Środek przeznaczony do stosowania przy użyciu opryskiwaczy polowych i sadowniczych.

ŚRODKI OSTROŻNOŚCI I ZALECENIA STOSOWANIA ZWIĄZANE Z DOBRĄ PRAKTYKĄ ROLNICZĄ
Środek Affirm 095 SG stosować przemiennie ze środkami o odmiennym mechanizmie działania. Podczas stosowania środka nie dopuścić do: − znoszenia cieczy użytkowej na sąsiednie rośliny uprawne, − nakładania się cieczy użytkowej na stykach pasów zabiegowych i uwrociach.

SPORZĄDZANIE CIECZY UŻYTKOWEJ
Przed przystąpieniem do sporządzania cieczy użytkowej dokładnie ustalić potrzebną jej ilość. Odważoną ilość środka wsypać do zbiornika opryskiwacza napełnionego częściowo wodą (z włączonym mieszadłem). Opróżnione opakowania przepłukać trzykrotnie wodą, a popłuczyny wlać do zbiornika opryskiwacza z cieczą użytkową. Zbiornik opryskiwacza uzupełnić wodą do potrzebnej ilości. Opryskiwać z włączonym mieszadłem. Po wsypaniu środka do zbiornika opryskiwacza niewyposażonego w mieszadło hydrauliczne, ciecz w zbiorniku mechanicznie wymieszać. W przypadku przerw w opryskiwaniu, przed ponownym przystąpieniem do pracy dokładnie wymieszać ciecz użytkową w zbiorniku opryskiwacza.

POSTĘPOWANIE Z RESZTKAMI CIECZY UŻYTKOWEJ I MYCIE APARATURY
Z resztkami cieczy użytkowej po zabiegu należy postępować w sposób ograniczający ryzyko skażenia wód powierzchniowych i podziemnych w rozumieniu przepisów Prawa wodnego oraz skażenia gruntu, tj.: – po uprzednim rozcieńczeniu zużyć na powierzchni, na której przeprowadzono zabieg, jeżeli jest to możliwe lub – unieszkodliwić z wykorzystaniem rozwiązań technicznych zapewniających biologiczną degradację substancji czynnych środków ochrony roślin, lub – unieszkodliwić w inny sposób, zgodny z przepisami o odpadach. Po pracy aparaturę dokładnie wymyć. Z wodą użytą do mycia aparatury należy postąpić tak, jak z resztkami cieczy użytkowej.

WARUNKI BEZPIECZNEGO STOSOWANIA ŚRODKA
Przed zastosowaniem środka należy poinformować o tym fakcie wszystkie zainteresowane strony, które mogą być narażone na znoszenie cieczy użytkowej i które zwróciły się o taką informację.
Środki ostrożności dla osób stosujących środek: Nie jeść, nie pić oraz nie palić podczas używania produktu. Stosować rękawice ochronne, okulary lub ochronę twarzy oraz odzież ochronną, zabezpieczającą przed oddziaływaniem środków ochrony roślin w trakcie przygotowywania cieczy użytkowej oraz w trakcie wykonywania zabiegu. Uprać odzież ochronną po użyciu.
Środki ostrożności związane z ochroną środowiska naturalnego: Nie zanieczyszczać wód środkiem ochrony roślin lub jego opakowaniem. Nie myć aparatury w pobliżu wód powierzchniowych. Unikać zanieczyszczania wód poprzez rowy odwadniające z gospodarstw i dróg.
Niebezpieczne dla pszczół. W celu ochrony pszczół i innych owadów zapylających nie stosować na rośliny uprawne w czasie kwitnienia. Nie używać w miejscach, gdzie pszczoły mają pożytek. Nie stosować, kiedy występują kwitnące chwasty.
W przypadku uprawy winorośli: W celu ochrony organizmów wodnych konieczne jest wyznaczenie strefy ochronnej o szerokości 20 m od zbiorników i cieków wodnych.W celu ochrony stawonogów niebędących celem działania środka konieczne jest wyznaczenie strefy ochronnej o szerokości 10 m od terenów nieużytkowanych nierolniczo.
W przypadku uprawy jabłoni, gruszy lub roślin warzywnych: W celu ochrony organizmów wodnych konieczne jest wyznaczenie strefy ochronnej o szerokości 5 m od zbiorników i cieków wodnych. W celu ochrony stawonogów niebędących celem działania środka konieczne jest wyznaczenie strefy ochronnej o szerokości 5 m od terenów nieużytkowanych nierolniczo.

PIERWSZA POMOC
Antidotum: brak, stosować leczenie objawowe. Istnieje prawdopodobieństwo, że środek zwiększa aktywność GABA u zwierząt. Unikać podawania leków powodujących wzrost aktywności GABA (barbiturany, benzodiazepiny i kwas walproinowy) u osób potencjalnie narażonych na abamektynę. Działanie toksyczne można zminimalizować podając szybko absorbenty (np. aktywny węgiel). W przypadku awarii lub jeżeli źle się poczujesz, niezwłocznie zasięgnij porady lekarza – jeżeli to możliwe, pokaż etykietę lub opakowanie.

Zarejestrowane dla kulturStawkaKarencji interwał
Jabłonie2.5 - 3 kg3
Fasola1.5 - 2 kg3
Gruszki2.5 - 3 kg3
Winogron1.25 - 1.5 kg7
Słodka papryka1.5 - 2 kg3
Pomidory1.5 - 2 kg3
Ogórek1.5 - 2 kg3
Cukinia1.5 - 2 kg3
Patison1.5 - 2 kg3
Arbuz1.5 - 2 kg3
Melony1.5 - 2 kg3
Dynia1.5 - 2 kg3
Kabaczek1.5 - 2 kg3
Sałata1.5 - 2 kg3