Axidor

Kategoria
Fungicydy
Zarejestrowany do
2024-01-31
Numer rejestracyjny
R-5/2015 wu
Aktywne materiały
Linki

OPIS DZIAŁANIA
Środek grzybobójczy, koncentrat w postaci stężonej zawiesiny do rozcieńczania wodą o działaniu wgłębnym i układowym do stosowania zapobiegawczego i interwencyjnego w ochronie ziemniaka przed zarazą ziemniaka Środek przeznaczony do stosowania przy użyciu opryskiwaczy polowych.

Zawartość substancji czynnych:
chlorowodorek propamokarbu (związek z grupy pochodnych kwasu karbaminowego) 400 g/l (36,87%).
cymoksanil (związek z grupy iminoacetylomoczników) – 50 g/l (4,61%)

STOSOWANIE ŚRODKA
Ziemniak
Zaraza ziemniaka
Maksymalna/zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania: 2,5 l/ha
Termin zabiegu:
Pierwszy zabieg wykonać zgodnie z sygnalizacją lub:
- na plantacjach odmian wczesnych w okresie zwierania się roślin w rzędach,
- na plantacjach odmian późnych w okresie wystąpienia pierwszych objawów choroby na odmianach wczesnych.
Środek stosować od początku fazy rozwoju pędów bocznych na głównym pędzie do końca fazy, gdy 50% liści brązowieje (BBCH 21 – 95).
Odstęp między opryskami: co najmniej 7 - 12 dni
Zalecana ilość wody: 200 - 400 l/ha
Zalecane opryskiwanie: drobnokropliste.
Ilość cieczy użytkowej dostosować do zagęszczenia plantacji.
Maksymalna liczba zastosowań w sezonie wegetacyjnym: 4

NASTĘPSTWO ROŚLIN
Warzywa korzeniowe i cebulowe przeznaczone do spożycia lub na paszę uprawiać najwcześniej po 120 dniach od ostatniego zastosowania. Warzywa liściowe, owocowe, kapustne, strączkowe i łodygowe przeznaczone do spożycia lub na paszę, najwcześniej po 60 dniach od ostatniego zastosowania. Ograniczenie to nie dotyczy upraw, w przypadku których dopuszczalne lub dozwolone jest bezpośrednie zastosowanie środków ochrony roślin z propamokarbem jako substancją czynną.

ŚRODKI OSTROŻNOŚCI I ZALECENIA STOSOWANIA ZWIĄZANE Z DOBRĄ PRAKTYKĄ ROLNICZĄ
Środek stosować przemiennie ze środkami zawierającymi substancje czynne należące do innych grup chemicznych, o odmiennym mechanizmie działania.

SPORZĄDZANIE CIECZY UŻYTKOWEJ
Przed przystąpieniem do sporządzania cieczy użytkowej dokładnie ustalić potrzebną jej ilość. Zawartością opakowania przed użyciem wstrząsnąć. Odmierzoną ilość środka wlać do zbiornika opryskiwacza napełnionego częściowo wodą (z włączonym mieszadłem). Opróżnione opakowania przepłukać trzykrotnie wodą a popłuczyny wlać do zbiornika opryskiwacza z cieczą użytkową. Następnie zbiornik opryskiwacza uzupełnić wodą do potrzebnej ilości. Po wlaniu środka do zbiornika opryskiwacza niewyposażonego w mieszadło hydrauliczne ciecz mechaniczne wymieszać. Opryskiwać z włączonym mieszadłem.

POSTĘPOWANIE Z RESZTKAMI CIECZY UŻYTKOWEJ I MYCIE APARATURY
Z resztkami cieczy użytkowej po zabiegu należy postępować w sposób ograniczający ryzyko skażenia wód powierzchniowych i podziemnych w rozumieniu przepisów Prawa wodnego oraz skażenia gruntu, tj.:– po uprzednim rozcieńczeniu zużyć na powierzchni, na której przeprowadzono zabieg, jeżeli jest to możliwe, nie wcześniej niż 6 godzin po zakończeniu zabiegu lub
– unieszkodliwić z wykorzystaniem rozwiązań technicznych zapewniających biologiczną degradację substancji czynnych środków ochrony roślin, lub
– unieszkodliwić w inny sposób, zgodny z przepisami o odpadach.
Po pracy aparaturę dokładnie wymyć. W przypadku mycia aparatury przy użyciu środków myjących przeznaczonych do tego celu, z powstałymi popłuczynami należy postępować stosownie do instrukcji dołączonej do środka myjącego.

 

Zarejestrowane dla kulturStawkaBBCHKarencji interwał
Ziemniaki2.5 l21 - 9514