Fantic M WP

Producent
Isagro
Kategoria
Fungicydy
Zarejestrowany do
Rejestracja wygasła
Numer rejestracyjny
R-59/2016
Aktywne materiały
Linki

OPIS DZIAŁANIA
Fungicyd w formie proszku do sporządzania zawiesiny wodnej o działaniu układowym i powierzchniowym do stosowania zapobiegawczego w ochronie ziemniaka przed zarazą ziemniaka i alternariozą, pomidorów (w gruncie) przed zarazą ziemniaka i alternariozą oraz cebuli przed mączniakiem rzekomym. Środek przeznaczony do stosowania przy użyciu samobieżnego lub ciągnikowego opryskiwacza polowego.

Zawartość substancji czynnych:
benalaksyl-M (związek z grupy fenyloamidów) - 40 g/kg (4%),
mankozeb (związek z grupy ditiokarbaminianów) – 650 g/kg (65%).

STOSOWANIE ŚRODKA
Ziemniak
Alternarioza ziemniaka
Maksymalna / zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania: 2,5 kg/ha
Termin stosowania: Zabieg wykonywać w przypadku odmian wrażliwych na alternariozę po pojawieniu się pierwszych objawów choroby na dolnych liściach. Środek można stosować 1-3 razy w sezonie wegetacyjnym.
Liczba zabiegów: 3
Odstęp między zabiegami: co najmniej 7 dni.
Zalecana ilość wody: 200-400 l/ha
Zalecane opryskiwanie: drobnokropliste.
Wyższą ilość wody stosować w przypadku silnie rozwiniętej części nadziemnej.

Zaraza ziemniaka
Maksymalna dawka dla jednorazowego zastosowania: 2,5 kg/ha
Termin stosowania: Zabieg wykonać zgodnie z sygnalizacją lub na odmianach wczesnych w okresie zwierania się roślin w rzędach, a na odmianach późnych po wystąpieniu pierwszych objawów choroby na odmianach wczesnych. Środek stosować do pierwszych zabiegów. Środek można stosować 1-3 razy w sezonie wegetacyjnym. W przypadku silnego zagrożenia zarazą ziemniaka, zabieg środkiem Fantic M WP można powtórzyć po drugim zabiegu już po 10 dniach. Dalsze zabiegi wykonywać używając środków powierzchniowych po 7-10 dniach od ostatniego stosowania środka Fantic M WP, pamiętając o przemiennym ich stosowaniu.
Liczba zabiegów: 3
Odstęp między zabiegami: co najmniej 7 dni.
Zalecana ilość wody: 200-400 l/ha
Zalecane opryskiwanie: drobnokropliste
Większą ilość wody stosować w przypadku silnie rozwiniętej części nadziemnej.
Maksymalna liczba zabiegów w sezonie wegetacyjnym w uprawie ziemniaka: 3

Pomidor (uprawa w gruncie)
Zaraza ziemniaka, alternarioza
Maksymalna / zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania: 2,5 kg/ha
Termin stosowania: Pierwszy zabieg wykonać zapobiegawczo zgodnie z sygnalizacją lub po wystąpieniu pierwszych objawów choroby, albo w przypadku wystąpienia zarazy na ziemniakach wczesnych w tym rejonie. Środek stosować 2-3 razy w sezonie wegetacyjnym w odstępach co 7-10 dni.
Maksymalna liczba zabiegów w sezonie wegetacyjnym: 3
Odstęp między zabiegami: co najmniej 7 dni.
Zalecana ilość wody: 700 l/ha
Zalecane opryskiwanie: drobnokropliste

Cebula
Mączniak rzekomy cebuli
Maksymalna /zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania: 2,5 kg/ha
Termin stosowania: Pierwszy zabieg wykonać zapobiegawczo zgodnie z sygnalizacją lub po wystąpieniu pierwszych objawów choroby na cebuli nasiennej, uprawianej z dymki lub siewu ozimego. Środek stosować 2-3 razy w sezonie wegetacyjnym w odstępach co 7-10 dni.
Maksymalna liczba zabiegów w sezonie wegetacyjnym: 3
Odstęp między zabiegami: co najmniej 7 dni
Zalecana ilość wody: 700 l/ha.
Zalecane opryskiwanie: drobnokropliste (możliwość stosowania dysz o dwustronnym działaniu).

ŚRODKI OSTROŻNOŚCI I ZALECENIA STOSOWANIA ZWIĄZANE Z DOBRĄ PRAKTYKĄ ROLNICZĄ
1. W przypadku konieczności wykonania większej liczby zabiegów stosować przemiennie środki grzybobójcze, które zawierają substancje czynne należące do innych grup chemicznych, o odmiennym mechanizmie działania.
2. Przy zastosowaniu w ochronie cebuli dodać do cieczy użytkowej środek zwilżający.
3. Jako element strategii antyodpornościowej nie zaleca się stosować środka Fantic M WP w dawkach niższych niż zalecana.

SPORZĄDZANIE CIECZY UŻYTKOWEJ
Ciecz użytkową przygotować bezpośrednio przed zastosowaniem. Przed przystąpieniem do sporządzania cieczy użytkowej dokładnie ustalić potrzebną jej ilość. Odmierzoną ilość środka wsypać do zbiornika opryskiwacza napełnionego do połowy wodą (z włączonym mieszadłem). Opróżnione opakowania przepłukać trzykrotnie wodą, a popłuczyny wlać do zbiornika opryskiwacza z cieczą użytkową, uzupełnić wodą do potrzebnej ilości i dokładnie wymieszać. Po wlaniu środka do zbiornika opryskiwacza nie wyposażonego w mieszadło hydrauliczne, ciecz mechanicznie wymieszać. W przypadku przerw w opryskiwaniu, przed ponownym przystąpieniem do pracy ciecz użytkową w zbiorniku opryskiwacza dokładnie wymieszać.

POSTĘPOWANIE Z RESZTKAMI CIECZY UŻYTKOWEJ I MYCIE APARATURY
Z resztkami cieczy użytkowej po zabiegu należy postępować w sposób ograniczający ryzyko skażenia wód powierzchniowych i podziemnych w rozumieniu przepisów Prawa wodnego oraz skażenia gruntu, tj.:– po uprzednim rozcieńczeniu zużyć na powierzchni, na której przeprowadzono zabieg, jeżeli jest to możliwe lub
– unieszkodliwić z wykorzystaniem rozwiązań technicznych zapewniających biologiczną degradację substancji czynnych środków ochrony roślin, lub
– unieszkodliwić w inny sposób, zgodny z przepisami o odpadach.
Po pracy aparaturę dokładnie wymyć. Z wodą użytą do mycia aparatury postąpić tak, jak z resztkami cieczy użytkowej, stosując te same środki ochrony osobistej.

 

Zarejestrowane dla kulturStawkaKarencji interwał
Ziemniaki2.5 kg7
Pomidory2.5 kg3
Cebule2.5 kg28