Flordimex 480 SL

Producent
NUFARM
Zarejestrowany do
2026-01-31
Numer rejestracyjny
R-15/2011
Aktywne materiały
Linki

OPIS DZIAŁANIA
Flordimex 480 SL jest środkiem z grupy regulatorów wzrostu i rozwoju roślin w formie koncentratu rozpuszczalnego w wodzie. Przeznaczony jest do przyspieszenia dojrzewania pomidorów gruntowych, ułatwienia mechanicznego zbioru wiśni, przyspieszenia zbioru i poprawy wybarwienia jabłek. Środek wnika do tkanki roślinnej, ulegając rozpadowi wydziela etylen powodujący przyspieszenie procesu oddychania i dojrzewania owoców. Środek przeznaczony do stosowania przy użyciu opryskiwacza sadowniczego i opryskiwacza polowego.

Zawartość substancji czynnej:
etefon - (związek z grupy pochodnych kwasu fosfonowego) - 480 g w 1 litrze środka

STOSOWANIE ŚRODKA
Pomidor (w gruncie)
Przyspieszenie dojrzewania
Zalecana dawka: 2,5-3,5 l/ha.
Wyższą z zalecanych dawek stosować w temperaturze poniżej 16oC oraz na rośliny o dużej masie liści. Opryskiwać dokładnie całe rośliny. Stosować jednorazowo w okresie, gdy owoce dojrzałe i dojrzewające tj. czerwone, różowe i zapalone stanowią 5-15%, a owoce zielone (wyrośnięte) 50-65% ogółu owoców na roślinach.
Zaleca ilość wody: 300-600 l/ha

Wiśnia
Ułatwienie mechanicznego zbioru owoców
Zalecane stężenie: 0,075% (75 ml środka w 100 l wody).
Zalecana ilość cieczy użytkowej: 500-700 l/ha.
Opryskiwać drzewa jednorazowo 10 dni przed spodziewanym zbiorem.

Jabłoń (wczesne odmiany)
Przyspieszenie zbioru, poprawa wybarwienia jabłek
Zalecane stężenie: Flordimex 480 SL 0,12% (120 ml środka w 100 l wody)
Zalecana ilość cieczy użytkowej: 500-700 l/ha.
Środek stosować jednorazowo 10-12 dni przed przewidywanym zbiorem jabłek z drzew nie opryskiwanych.
Jabłka zbierać 7 dni po opryskiwaniu.

UWAGI
Środek zastosowany na rośliny pomidora w wyższej dawce może powodować przyspieszone zamieranie liści (bez wpływu na plon). Zbyt wczesne opryskanie jabłoni grozi uzyskaniem jabłek niewyrośniętych. Opóźnienie zbioru grozi opadnięciem dużej liczby owoców. Środek zastosować do 4-5 godzin przed spodziewanym deszczem.

SPORZĄDZANIE CIECZY UŻYTKOWEJ
Przed przystąpieniem do sporządzania cieczy użytkowej dokładnie ustalić potrzebną jej ilość. Odmierzoną ilość środka wlać do zbiornika opryskiwacza napełnionego małą ilością wody. Opróżnione opakowanie przepłukać trzykrotnie wodą a popłuczyny wlać do zbiornika opryskiwacza z cieczą użytkową. Zbiornik opryskiwacza uzupełnić wodą do potrzebnej ilości i dokładnie wymieszać. Ciecz użytkową sporządzać bezpośrednio przed zabiegiem (nie przetrzymywać jej dłużej niż 5 godzin).

POSTĘPOWANIE Z RESZTKAMI CIECZY UŻYTKOWEJ I MYCIE APARATURY
Z resztkami cieczy użytkowej po zabiegu należy postępować w sposób ograniczający ryzyko skażenia wód powierzchniowych i podziemnych w rozumieniu przepisów Prawa wodnego oraz skażenia gruntu, tj.:– po uprzednim rozcieńczeniu zużyć na powierzchni, na której przeprowadzono zabieg, jeżeli jest to możliwe lub
– unieszkodliwić z wykorzystaniem rozwiązań technicznych zapewniających biologiczną degradację substancji czynnych środków ochrony roślin, lub
– unieszkodliwić w inny sposób, zgodny z przepisami o odpadach.
Po pracy aparaturę dokładnie wymyć.

 

Zarejestrowane dla kulturStawkaKarencji interwał
Pomidory2.5 - 3.5 l7
Wiśnia0 l10
Jabłoń0 l10