K-Obiol 25 EC

Producent
BAYER
Kategoria
Insektycydy
Zarejestrowany do
Rejestracja wygasła
Numer rejestracyjny
R-17/2010
Aktywne materiały
Linki

Zawartość substancji czynnej: deltametryna (związek z grupy pyretroidów) – 25 g/l.

OPIS DZIAŁANIA
K-OBIOL 25 EC jest środkiem owadobójczym w formie koncentratu do sporządzania emulsji wodnej o działaniu kontaktowym i pokarmowym, przeznaczonym do zwalczania szkodników magazynowych.

STOSOWANIE ŚRODKA ZIARNO KONSUMPCYJNE
Szkodniki magazynowe: chrząszcze: wołek zbożowy, wołek ryżowy, trojszyk ulec, kapturnik zbożowiec, spichrzel surinamski, larwy: trojszyk ulec, skórek zbożowy.
Maksymalna dawka: 10-20 ml/t w zależności od planowanego okresu przechowywania.
Zalecana dawka: 10-20 ml/t w zależności od planowanego okresu przechowywania. 10 ml/t – zabezpiecza ziarno na około 6 miesięcy, 20 ml/t – zabezpiecza ziarno na około 12 miesięcy.
Maksymalna liczba zabiegów: 1

Termin stosowania: Preparat najlepiej jest stosować prewencyjnie przed składowaniem ziarna. Po zbiorze należy zabezpieczyć ziarno przed atakiem szkodników. Środek stosować do dezynsekcji ziarna zbóż bezpośrednio na taśmociągu, redlerze, przenośniku ślimakowym, w czasie transportu ziarna na przyczepę, do silosu lub na pryzmę. Środek stosować używając sprzętu zapewniającego równomierne wydatkowanie cieczy użytkowej na transportowane ziarno. Sekcję opryskową umieścić nad taśmociągiem, na redlerze lub przenośniku ślimakowym tak, aby podstawa strumieni była równa szerokości warstwy przesuwającego/wysypującego się ziarna. Konieczne jest bardzo dokładne dawkowanie środka, zwłaszcza w przypadku ziarna konsumpcyjnego. Środek może być stosowany podczas całego okresu magazynowania ziarna.

Uwagi: − W celu uzyskania bardzo dobrej skuteczności konieczne jest dokładne opryskanie transportowanego ziarna. − Zastosowanie środka powoduje wzrost zawartości wody w ziarnie o 0.01%. − Najlepsze efekty otrzymuje się wykonując zabieg na początku magazynowania ziarna.

SPORZĄDZANIE CIECZY UŻYTKOWEJ
Ciecz użytkową przygotować bezpośrednio przez zastosowaniem Etykieta K-Obiol 25 EC, załącznik do zezwolenia MRiRW. Przed przystąpieniem do sporządzania cieczy użytkowej dokładnie ustalić potrzebną jej ilość. Ilość wody potrzebnej do przygotowania cieczy roboczej zależy od wydatku opryskiwacza i ilości transportowanego ziarna na przenośniku w jednostce czasu. W przypadku zabezpieczania małych ilości ziarna, niezbędną ilość preparatu 10 ml lub 20 ml rozpuścić w 0,5 do 1,5 l wody na 1 tonę zabezpieczanego ziarna. Odmierzoną ilość środka wlać do zbiornika opryskiwacza napełnionego częściowo wodą (z włączonym mieszadłem). Opróżnione opakowanie przepłukać trzykrotnie wodą, a popłuczyny wlać do zbiornika opryskiwacza z cieczą użytkową. Zbiornik opryskiwacza uzupełnić wodą do potrzebnej ilości. Po wlaniu środka do zbiornika opryskiwacza nie wyposażonego w mieszadło hydrauliczne ciecz w zbiorniku mechanicznie wymieszać.

POSTĘPOWANIE Z RESZTKAMI CIECZY UŻYTKOWEJ I MYCIE APARATURY
Z resztkami cieczy użytkowej po zabiegu należy postępować w sposób ograniczający ryzyko skażenia wód powierzchniowych i podziemnych w rozumieniu przepisów Prawa wodnego oraz skażenia gruntu, tj.: – po uprzednim rozcieńczeniu zużyć na powierzchni, na której przeprowadzono zabieg, jeżeli jest to możliwe lub – unieszkodliwić z wykorzystaniem rozwiązań technicznych zapewniających biologiczną degradację substancji czynnych środków ochrony roślin, lub – unieszkodliwić w inny sposób, zgodny z przepisami o odpadach. Po pracy aparaturę dokładnie wymyć.

Zarejestrowane dla kultur
Pszenica ozima
Pszenica jara
Owies jara
Owies ozima
Jęczmień jary
Jęczmień ozimy
Żyto ozime
Żyto jare
Pszenżyto ozime
Pszenżyto jare