Valis 66 M WG

Producent
Isagro
Kategoria
Fungicydy
Zarejestrowany do
2023-07-31
Numer rejestracyjny
R-17/2014
Aktywne materiały
Linki

OPIS DZIAŁANIA
Środek grzybobójczy w postaci granul do sporządzania zawiesiny wodnej o działaniu wgłębnym i powierzchniowym do stosowania zapobiegawczego w ochronie ziemniaka przed zarazą ziemniaka. Środek do stosowania przy użyciu opryskiwacza polowego.

Zawartość substancji czynnych:
mankozeb (związek z grupy ditiokarbaminianów) - 60% (600 g/kg),
walifenalat (związek z grupy acyloaminowych) – 6% (60 g/kg).

STOSOWANIE ŚRODKA
ROŚLINY ROLNICZE
ZIEMNIAK
Zaraza ziemniaka
Maksymalna dawka dla jednorazowego zastosowania: 2,5 kg/ha
Zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania: 2,0 - 2,5 kg/ha
Niższą z zalecanych dawek środka stosować we wcześniejszej ochronie plantacji, natomiast wyższą z zalecanych dawek środka w późniejszych fazach rozwojowych ziemniaka lub przy większej presji chorobotwórczej patogena oraz na plantacji bardziej zagęszczonej.
Termin stosowania:
Pierwszy zabieg wykonać zgodnie z sygnalizacją lub:
- na odmianach wczesnych w momencie, gdy nastąpiło zwarcie roślin w rzędach,
- na odmianach późnych, z chwilą wystąpienia objawów choroby w danym rejonie na odmianach wczesnych.
Zabiegi wykonywać w odstępach co 7-10 dni, 2–3 razy w sezonie wegetacyjnym, przemiennie z fungicydami o innym mechanizmie działania. Krótszy odstęp między zabiegami zachować w warunkach większego zagrożenia patogenem (częste opady deszczu, wysoka wilgotność powietrza, temperatura 18-22°C) oraz na odmianach podatnych na zarazę ziemniaka.
Maksymalna liczba zabiegów w sezonie wegetacyjnym: 3
Zalecana ilość wody: 400 l/ha
Zalecane opryskiwanie: drobnokropliste.

SRODKI OSTROŻNOŚCI I ZALECENIA STOSOWANIA ZWIAZANE Z DOBRĄ PRAKTYKA ROLNICZĄ
Podczas stosowania środka nie dopuścić do:
znoszenia cieczy użytkowej na sąsiednie rośliny uprawne,
nakładania się cieczy użytkowej na stykach pasów zabiegowych i uwrociach.

SPORZĄDZANIE CIECZY UŻYTKOWEJ
Przed przystąpieniem do sporządzania cieczy użytkowej dokładnie ustalić potrzebną jej ilość. Zawartością opakowania przed użyciem wstrząsnąć. Odmierzoną ilość środka wlać do zbiornika opryskiwacza napełnionego częściowo wodą (z włączonym mieszadłem) i uzupełnić wodą do potrzebnej ilości. Opryskiwać z włączonym mieszadłem. Po wlaniu środka do zbiornika opryskiwacza niewyposażonego w mieszadło hydrauliczne, ciecz w zbiorniku mechanicznie wymieszać. Opróżnione opakowania przepłukać trzykrotnie wodą, a popłuczyny wlać do zbiornika opryskiwacza z cieczą użytkową. W przypadku przerw w opryskiwaniu, przed ponownym przystąpieniem do pracy należy dokładnie wymieszać ciecz użytkową w zbiorniku opryskiwacza.

WARUNKI BEZPIECZNEGO STOSOWANIA ŚRODKA
Przed zastosowaniem środka należy poinformować o tym fakcie wszystkie zainteresowane strony, które mogą być narażone na znoszenie cieczy roboczej i które zwróciły się o taką informację.

POSTĘPOWANIE Z RESZTKAMI CIECZY UŻYTKOWEJ I MYCIE APARATURY
Resztki cieczy użytkowej rozcieńczyć wodą i wypryskać na powierzchni poprzednio opryskiwanej. Wodę użytą do mycia aparatury wypryskać na powierzchni uprzednio opryskiwanej, stosując te same środki ochrony osobistej. W przypadku mycia aparatury przy użyciu środków myjących przeznaczonych do tego celu, z powstałymi popłuczynami należy postępować stosownie do instrukcji dołączonej do środka myjącego. Po pracy aparaturę dokładnie wymyć.

 

Zarejestrowane dla kulturStawkaKarencji interwał
Ziemniaki2 - 2.5 kg7