Cibora

Cyperus

Jest to wzniesiona, wieloletnia trawa podobna do turzyc. Wiechlinowiec ten wytwarza pojedyncze, proste pędy podziemne osiągające ok. 90 cm długości. Łodyga nadziemna jest trójgraniasta, kwiatonośna. Liście są podobne do tych spotykanych u innych, spokrewnionych z nią cibor. Źdźbła są jasnozielone i błyszczące o gładkiej strukturze. Osiągają długość ok. 1 metra. Kwiatostan składa się z kłosków zebranych w luźny baldach. Pojedynczy kwiat jest złożony z trzech pręcików i jednego słupka. Wyrasta on w kącie łuskowatej przysadki. Owocem jest trójgraniasty orzeszek. Wszystkie okazy posiadają zwykle szeroki i kompleksowy system drobnych, włóknistych korzeni z łuskowatymi kłączami.

U rośliny tej powstają dwa typy kłączy:
- krótkie, znajdujące się u kiełkujących bulw, które są zakończone bulwą nasadową
- długie, z licznymi żyłkami, wyrastające z bulwy nasadowej i kończące się kolejnym tego typu organem, bądź bulwką o funkcji spichrzowej

Ryzomy gromadzące substancje zapasowe mają jajowaty i nieregularny kształt. Ich wymiary to ok. 3 cm długości i 1,5 cm szerokości. Kolor od czarnego do brązowego. Są twarde i gładkie (zrzucenie łusek jest oznaką dojrzałości bulwy). Pączki powstają tylko i wyłącznie na wierzchołkach takowych bulwek. Ich smak jest orzechowy o łagodnych, migdałowych niuansach.