Palusznik nitkowaty
Digitaria ischaemum
Gatunek rośliny należącej do rodziny wiechlinowatych. W Polsce pospolity. Roślina jednoroczna, jara. Rośnie na polach i ścierniskach. Preferuje ubogie gleby piaszczyste i kamieniste. Chwast ruderalny i segetalny.
Najczęściej zachwaszcza uprawy roślin okopowych (głównie ziemniaki) i ścierniska żytnie.
Osiaga wysokość od 10 do 35 cm. Jest to trawa rosnąca w luźnych lub zbitych kępach. Źdźbła są zwykle wielokrotnie rozgałęzione i na końcach często wznoszące się, zielone, czasami fioletowo nabiegłe, liczne. Liście są nieowłosione lub luźno owłosione w okolicy języczka i pochwy. Blaszki liściowe są zaokrąglone u nasady, równowąsko lancetowate, nagie, o szorstkich brzegach, czasem nabiegłe czerwonawo. Języczek liściowy stępiony, bez owłosienia. Kwiaty to kłosy prawie groniaste, jajowate lub eliptyczne, okrągławe, ułożone w jednostronne nibykłosy. Ziarniaki są owalne, białe, lekko przeświecające. Korzenie są cienkie i miotełkowate. Palusznik nitkowaty kwitnie od VII do IX.
Cechy charakterystyczne:
- mylony z siewką palusznika krwawego. Palusznik krwawy ma siewki większe, liście i pochwę liściową – owłosione. Tak samo u liści starszych.
Ciekawostki:
- inna nazwa: proso nitkowate
- wrażliwy na działanie allelopatyczne innych roślin.



















