Ślaz zaniedbany

Malva neglecta

Gatunek rośliny, należący do rodziny ślazowatych. W Polsce pospolit na niżu i w niższych partiach gór. Roślina dwuletnia lub wieloletnia. Rośnie na przydrożach, przychaciach, w ogrodach. Preferuje gleby gliniaste, piaszczyste, bogate w azot. Roślina ciepłolubna.

Najczęściej zachwaszcza sady i ogrody. 

Osiaga wysokość od 8 do 40 cm. Cała roślina jest naga, lub słabo owłosiona. Łodyga jest rozesłana, częściowo podnosząca się, rozgałęziona. Liście są długoogonkowe, w nasadzie sercowate, 5-7 klapowe, z płytko karbowanymi brzegami, nagie lub słabo owłosione. Kwiaty są drobne, kieliszkowate, wyrastające po kilka w kątach liści na lekko omszonych szypułkach o różnej długości. Działki kielicha są długie, równowąskolancetowate, ostro zaostrzone, z płaskim brzegiem i zrośnięte z kieliszkiem. Korona składa się z 5 różowych, bladoróżowych, rzadziej białych płatków. Owoc to kulista, ciemnoszara, gładka, o zaokrąglonych brzegach, rozłupka. Nasiona są brunatne, nerkowate. Korzenie są wrzecionowate, długie, powykrzywiane. Ślaz zaniedbany jest owadopylny, czasami samopylny; kwitnie od VI do IX (X).

Cechy charakterystyczne:
- rozłupnia w kształcie krążka (rozłupki poukładane kuliście)
- łatwo pomylić ze ślazem drobnokwiatowym, który ma więcej kwiatów (do 10) – ślaz zaniedbany ma 3 lub 4; rozłupki ślazu zaniedbanego nie mają promienistych nerwów

Ciekawostki:
- inne nazwy: babi serek, babski chleb, guziczkowe ziele
- liście zawierają witaminy A i C, śluzy, garbniki, a nasiona ok. 18 % tłuszczu
- ma właściwości lecznicze - działanie: osłaniające, zmiękczające, przeciwbiegunkowe, przeciwzapalne, żółciopędne. W medycynie ludowej stosuje się wewnętrznie lub zewnętrznie w postaci naparów, odwarów przy zaparciach, biegunkach, chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, zaburzeniach trawienia, przeziębieniach, stanach zapalnych układu rozrodczego, oczu, gardła.
- dawniej spożywana była jako jarzyna
- jest jednym z gatunków używanych przy konstrukcji tzw. zegara kwiatowego (określanie czasu na podstawie otwierania się i zamykania kwiatów).

Środki ochrony roślin