Wilczomlecz obrotny

Euphorbia helioscopia

Gatunek rośliny należący do rodziny wilczomleczowatych. W Polsce pospolity. Roślina jednoroczna, jara, rzadko zimująca. Rośnie na polach, nieużytkach, w ogrodach. Preferuje gleby gliniaste, ciężkie, zasobne w składniki pokarmowe, bogate w azot, obojętne i lekko kwaśne, rzadziej gliniasto-piaszczyste. 

Najczęściej zachwaszcza uprawy okopowe, len i warzywa, rzadziej zboża. 

Osiąga wysokość od 15 do 40 cm. Łodyga jest prosta lub rozgałęziona, wzniesiona, rzadko odstająco owłosiona. Liście są jasnozielone, żółtozielone lub czerwono nabiegłe, łodygowe skrętoległe, zwiększające się ku górze, odwrotnie jajowate, krótkoogonkowe,  w górnej połowie drobno ząbkowane, całe nagie. Kwiaty są zebrane w kwiatostan typu wierzchotka 3-5 ramienna. Kwiaty i cały kwiatostan mają żółtozielony kolor. Owoc to gładka, naga, trójdzielna rozłupka. Nasiona są prawie kuliste, z siatkowato dołkowaną łupiną, brunatnoszare lub czarne, matowe. Nasiona posiadająceelajosom i są roznoszone przez mrówki. Korzenie są cienkie, wrzecionowate i rozgałęzione. Wilczomlecz obrotny jest zapylany przez muchy; kwitnie od V do X .

Cechy charakterystyczne:
- zawiera ostry w smaku sok mleczny
- szczyt rośliny skierowany do słońca
- kwiatostan podobny do ulistnionej części rośliny

Ciekawostki:
- inne nazwy: wilczomlecz piłkowany, kołowrotek, ostromlecz, romanek
- sok mleczny zawiera: euforbon, flawonoidy, kauczuk, saponiny, żywice, kwas elagowy ikawowy; drażni błony śluzowe
- ma właściwości lecznicze - sok mleczny stosowany jest w zwalczaniu brodawek
- roślina trująca – sok mleczny (groźny dla zwierząt i ludzi) powoduje zaburzenia nerwowe i układu krążenia, uszkadza wzrok
- sok mleczny po zmieszaniu z mlekiem zabarwia je na czerwono
- mięso zatrutych zwierząt nie jest smaczne. 

Środki ochrony roślin