Shyfo

Manufacturer
Sharda
Category
Herbicides
Registered until
2023-12-15
Registration number
34330-9/11/4
Active materials
Links

UPORABA:
Sredstvo SHYFO je neselektivni sistemični herbicid za zatiranje enoletnega in večletnega ozkolistnega in širokolistnega plevela, ki se uporablja:
1. na strniščih, na neobdelanih kmetijskih površinah ter na nekmetijskih površinah (obcestni robovi, poti, železniški tiri, pločniki in industrijska področja, naravne površine, ki niso namenjene vegetaciji, prepustne površine, ki prekrivajo tla, ob ograjah in zidovih) za zatiranje:
a) enoletnega plevela v odmerku - 1,5 – 3 L/ha (15 – 30 ml na 100 m2 ) do najpozneje 2 dni pred oranjem ali saditvijo/setvijo naslednjega posevka.
b) večletnega plevela odvisno od vrste in intenzivnosti zapleveljenosti, in sicer: - 2 - 4 L/ha (20 - 40 ml na 100 m2 ) za uničevanje plazeče pirnice (Agropyron repens):
• 2 L/ha pri zapleveljenosti od 1-25 poganjkov plevela na m2 ;
• 3 L/ha pri zapleveljenosti do 75 poganjkov plevela na m2 ;
• 4 L/ha pri zapleveljenosti nad 75 poganjkov plevela na m2 in za tretiranje površin pred setvijo/saditvijo.
- 4-5 L/ha (40-50 ml na 100 m2 ). Tretira se najpozneje do 5 dni pred oranjem ali saditvijo/setvijo naslednjega posevka in 7 dni pred saditvijo drevja.
2. v sadovnjakih (jablane, hruške, breskve, marelice, slive, višnje) za tretiranje v vrsti in sicer v odmerku 5 L/ha (50 ml na 100 m2 ) ob uporabi 200-400 L vode na ha za jesensko tretiranje po pobiranju pridelka v času od odpadanja listja, vendar preden sadno drevje doseže naslednjo razvojno fazo socvetij v balonskem stadiju (BBCH 59) oziroma v nasadih jablan in hrušk stadij zelenih popkov (BBCH 56). Drevesa v nasadu ne smejo biti mlajša od 2 let. Pri tretiranju je treba preprečiti stik sredstva z vejami in poganjki 30 cm nad tlemi. S sredstvom se lahko v istem odmerku zatira tudi zajedalske koreninske poganjke, vendar le pozno spomladi.
3. pri obnovi travnikov in pašnikov za zatiranje posameznih plevelnih gnezd (npr. ščavje, kopriva, čmerika) ali celih površin. Tretira se med intenzivno rastjo plevela in travne ruše v odmerku 3-6 L/ha (30-60 ml na 100 m2 ) do najpozneje 5 dni pred pašo ali oranjem. Tretiranje spomladi se izvede šele po 21 dneh razraščanja rastlin oziroma plevela. Za natančnejše odmerke za uničenje plevela se upošteva navedbe v spodnji tabeli. Tretira se površine pred pašo/košnjo od junija do oktobra, ko rastline dosežejo višino 30-60 cm ali pred ponovno rastjo rastlin po končani paši/košnji. Izbrati je treba ustrezen odmerek sredstva glede na najmanj občutljivo vrsto plevela, ki se jo namerava zatirati.

OPOZORILA:
S sredstvom se lahko na istem zemljišču tretira največ dva krat v eni rastni sezoni. Najučinkovitejše delovanje se doseže s tretiranjem plevela takoj po vzniku, ko doseže fazo aktivno rastočih zelenih listov (od faze BBCH 10 naprej). Večletni širokolistni plevel je najobčutljivejši v fazi cvetenja (od faze BBCH 60 naprej). Večletni ozkolistni plevel mora biti v fazi razvitih 4-5 zelenih listov, ko doseže višino 10-15 cm (od faze BBCH 14 naprej). Enoletni ozkolistni in širokolistni plevel naj doseže višino vsaj 5 cm oz. razvojno fazo vsaj 2 razvitih listov (BBCH 12). Na prahi je priporočljivo tretirati enoletni ozkolistni plevel pred začetkom kolenčenja (razvojna faza BBCH 30). Tretiranje med fazo kolenčenja enoletnega ozkolistnega plevela na prahi konec aprila in konec maja je lahko manj učinkovito za zatiranje plevela kot sta npr. lisičji njivski rep (Alopecurus myosuruides) in stoklasec (Bromopsis sp.). V tem primeru se tretiranje lahko ponovi. Praprot je treba tretirati potem, ko so listi razviti, vendar pred začetkom staranja (BBCH faza 97). Če sredstvo ni dovolj učinkovito pri zatiranju njivske preslice (Equisetum arvense), je treba tretiranje ponoviti. Sredstvo se ne sme uporabljajti vzdolž ali za tretiranje žive meje. Po tretiranju s sredstvom vsaj 6 do 24 ur ne sme deževati. S sredstvom se ne zatira plevela, ki je naravno postaran, v stresu zaradi suše, visokih temperatur, prekrit s prahom ali pod vplivom drugih dejavnikov, ki bi lahko povzročili slabše delovanje sredstva. Uporaba apna, gnojil, hlevskega gnoja in drugih fitofarmacevtskih sredstev na tretirani površini ni dovoljena v času do 5 dni po uporabi sredstva. Po uporabi sredstva je treba raztresti ali zakopati večje količine razpadajočega listja, stolonov, korenin ali rizomov. Posušenih rastlin s tretiranih površin se ne sme uporabljati za krmljenje živali zaradi možne kontaminacije mleka. Pri tretiranju je treba plevel temeljito omočiti. Priporočeno je tretiranje pri temperaturah zraka nižjih od 25°C, ko ni vetra in v večernih urah. Učinki delovanja sredstva so vidni po 7 do 10 dneh, v primeru počasne rasti pa tudi pozneje. Sredstvo je učinkovito tudi pri nižjih temperaturah (nad lediščem), vendar bodo učinki delovanja v tem primeru vidni z zakasnitvijo. Preprečiti je treba zanašanje sredstva na sosednje posevke, saj jih sredstvo lahko resno poškoduje ali uniči. Sredstva se ne sme mešati, hraniti ali uporabljati v pocinkani ali nezaščiteni jekleni posodi ali rezervoarju. Sredstva se ne sme uporabljati v zaščitenih prostorih (tuneli iz polietilena ali steklenjaki). Po adsorbciji v tleh se herbicidne lastnosti sredstva izgubijo, kar omogoča oranje površine 48 ur po tretiranju. Sajenje dreves, grmičevja in podobno je dovoljeno 7 dni po tretiranju, setev trave pa 5 dni po tretiranju.

Registered for culturesRate
Glyphosate who kills all plants1.5 - 5 l