BilloudRegistered until: 2023 M11 11
Göker Tarım - Insektisit
9371

GENEL BİLGİ :
BILLOUD ,Buprofezin etkili maddesini içeren "böcek 
büyüme düzenleyicisi"(IGR)bir insektisit olup,temas ve mide yoluyla         etkilidir.Nimf ve larvaların deri değişikliğini yavaşlatarak ölümlerine sebep olur.Kitin sentezi yapamayan larvalar gömlek        değiştiremez ve ölürler. İlaç bu özellikleriyle entegre mücadele programlarına uygunluk arz eder.             
  
KULLANMA ŞEKLİ VE ZAMANI :             
Turunçgillerde Kabuklu Bit mücadelesinde; yaprak başına düşen canlı 
ergin ve nimf sayısı canlı Aonidiella citrina için 20'den fazla veya 100 yaprağa düşen Aonidiella aurantii sayısı 50'den fazla ise bu bahçelerde ilaçlama gerekir.İlaçlama gereken bahçelerde bu zararlılara karşı kışın (hasattan hemen sonra başlanıp,Şubat sonuna kadar olan dönemde) ve yazın ilk hareketli nimfler görüldüğünden 2 hafta sonra olmak üzere 2 ayrı zamanda ilaçlama yapılabilir.Populasyonun durumuna göre ilaçlamalara kontrollü olarak devam edilir.İlaçlamalardan en iyi sonucu alabilmek için ilaçlamalara ağaçların iç kısımlarından başlanılmalı,daha sonra ağaçların tacının çevresi dolaşılarak ağaç alttan üstten iyice ilaçlanmalıdır.            

Turunçgil Beyaz Sineği Mücadelesinde; 
yapılan kontrollerde yaprak başına en az 3 adet canlı birey (yumurta,nimf) görüldüğünde mücadeleye başlanır.Doğada ilk kez 3.dönem nimfler görüldüğünde 1.ilaçlama yapılır. Bu dönem Haziran ayının ilk yarısına denk gelmektedir.2.ilaçlama,ikinci döle karşı Ağustos ayının ikinci yarısından itibaren yapılır.İlaçlamada özel-     likle yeni sürmüş genç yapraklar olmak üzere yaprakların alt yüzeylerinin iyice ilaçlanmasına özen gösterilmelidir.
            
İLACIN KULLANIMA HAZIRLANMASI :            
İlacın bir depo için gerekli miktarını önce ayrı kap içinde sulandırın.Aletinizin deposunu yarıya kadar su ile doldurup, karıştırıcısını çalıştırarak hazırladığınız ilaçlı mahlülü içine dökünüz ve üzerini su ile tamamlayınız.            

KARIŞABİLİRLİK DURUMU:
Tavsiye edildiği kültür bitkilerinde yaygın olarak kullanılan insektisitlerle karışabilir.Ancak öncede bir karışım testi yapılması tavsiye edilir.    
        
BİTKİ TAHAMMÜLÜ :
Tavsiye edildiği kültür bitkilerinde,tavsiye edildiği şekilde kullanıldığında herhangi bir fitotoksite yapma

CropsBBCHKayıtlı normaHasat Öncesi Aralığı
Turunçgiller0 - 00 - 060