CanmecRegistered until: 2022 M06 29
Cansa Kimya - Insektisit
6036

ÖZELLİKLERİ:
Antibiyotik esaslı bir insektisit-akarisittir. Macrocyclic lactone ailesinin Avermectin grubu içinde yer alır.
Etkili maddesi, toprakta yaşıyan Streptomyces avermitilis (Actinomycetes) isimli bakterinin doğal fermentasyon ürünüdür. Zararlıların sinir sistemi üzerinde etkilidir ve bir GABA reseptörüdür. Sinirler arasındaki ve sinirlerle kaslar arasındaki iletişimi engelleyerek etkili olur. Sistemik değildir, ancak uygulamadan sonra yapraklar tarafından emilir. Zararlılarda önce paralize(hareketsizlik) edici etkisi ortaya çıkar, beslenme durur ve birkaç gün içinde ölümler görülür. Kırmızı örümcek ve yaprak galeri güvelerine karşı yaygın olarak kullanılır. 
Yaprak galeri güvelerinin önemli bazı parazitlerine ve avcı akarlara karşı zararlı etkisi olmadığı belirtilmektedir.

KULLANIM ŞEKLİ VE ZAMANI:
Narenciye: İlaçlama Pas böcüsü kesafeti görülür görülmez yapılmalıdır. İyi bir mücadele için kaplama ilaçlama şarttır. Ağaç başına 10-20 lt mayi yeterlidir. % 0.25 oranında yazlık yağlarla karıştırılabilir.
Süs Bitkileri: İlk galeri belirtileri görülür görülmez ilaçlamaya başlanır. Gerekirse ilaçlama tekrarlanabilir. İki ilaçlama arasında en az 7 gün ara olmalıdır.
Domates: Yaprak başına ortalama 1-3 adet ergin görüldüğünde ilaçlama yapılmalıdır.

UYGULAMAYA HAZIRLAMA ŞEKLİ:
İlaçlama aleti yarıya kadar su ile doldurulur. Ayrı bir kapta ön karışım haline getirilen ilaç aletin deposuna aktarılır. Aletin karıştırma tertibatı çalıştırılarak depo su ile tamamlanır. İlaçlama esnasında bitkinin her tarafının ıslanmasına dikkat edilmelidir.

KARIŞABİLİRLİK DURUMU:
Diğer ilaçlarla karıştırmadan önce denenmelidir. Alkali reaksiyonlu ilaçlarla karışmaz. İlaçlara karşı oluşacak mukavemet nedeni ile farklı etki mekanizmasına sahip ilaçların kullanılması icap eden durumlarda tavsiye edilmektedir.

CropsBBCHKayıtlı normaHasat Öncesi Aralığı
Domates0 - 025 - 257
Turunçgiller0 - 00 - 07