Domark 10 ECRegistered until: 2022 M04 4
Hektas - Fungisit
4110

Özellikler:Sistemik etkili bir fungisittir. Uygulamadan çok kısa bir süre sonra yapraklardan emilerek kültür bitkisinin bünyesine geçer. Koruyuculuğunun yanında tedavi edici özelliği de vardır.  

Bağ külleme: İlk ilaçlama sürgünlerin 25-30 cm boya ulaştığında çiçeklenmeden önce uygulanır. Daha sonraki uygulamada çiçek taç yaprakları döküldükten sonra başlanır.  Sezon boyunca hastalığın gelişim durumuna ve iklim şartlarına göre 3-4 defa tanelere ben düşene kadar uygulanır

Çilek külleme: İlk ilaçlama tarlada hastalık belirtileri görüldüğünde başlanır. İkinci ve diğer ilaçlamalar 10 gün ara ile enfeksiyon koşulları sona erinceye kadar yapılır.

Domates külleme: İlk ilaçlama tarlada hastalık belirtileri görüldüğünde başlanır. İkinci ve diğer ilaçlamalar 10 gün ara ile enfeksiyon koşulları sona erinceye kadar yapılır.

Hıyar külleme İlk ilaçlama tarlada hastalık belirtileri görüldüğünde başlanır. İkinci ve diğer ilaçlamalar 10 gün ara ile enfeksiyon koşulları sona erinceye kadar yapılır

Kabakgillerde külleme: Uygulamalar hastalık belirtileri ilk görüldüğünde 10-15 gün aralıklarla 2-3 defa yapılır.

Şeftali külleme: 
1.ilaçlama:Hastalık bahçede ilk defa çıkıyorsa, hastalık belirtileri görülür görülmez ilaçlamaya başlanır. Daha önceki yıllarda hastalık görülmüş  ise budamadan sonra yapılan kontrollerde ağaçlardaki hastalıklı sürgün oranı %3’ü buluyorsa, belirtiler görülmeden önce, yani önceki yıllarda hastalığın görüldüğü tarihlerden 5-8 gün önce veya sürgünler 20 cm olunca 1. inci ilaçlama yapılır.
2 inci ve diğer ilaçlamalar:Bitkinin gelişmesine, kullanılan ilacın etki süresi dikkate alınarak enfeksiyon koşulları ortadan kalkıncaya kadar, ilaçlamaya devam edilir. Epidemi yıllarında gerekirse, hasattan sonra da sürgün ve yaprakları korumak için ilaçlamaya devam edilir.

Tütün külleme: 1.ilaçlama ilk külleme belirtileri görüldüğünde başlanır. Külleme devam ederse ilk ilaçlamadan 14 gün sonra 2. nci ilaçlama yapılır.

Karışabilirliği: Karışım halinde kullanılacaksa küçük hacimli bir ön karışım yapılmalıdır. 

CropsBBCHKayıtlı normaHasat Öncesi Aralığı
Domates0 - 00 - 03
Kabak0 - 00 - 07
Karpuz0 - 00 - 07
Kavun0 - 00 - 07
Mısır0 - 00 - 014
Salatalık0 - 00 - 07
Tütün0 - 00 - 014
Çilek0 - 00 - 03
Şeftali0 - 00 - 014