Emerald 100 ECRegistered until: 2022 M08 13
Doğal Tarım - Fungisit
6114

Özellikler: Emerald 100 EC tavsiye edildiği şekilde kullanıldığında EMERALD 100 EC bitki koruma ürününün bağ, gül, domates, biber, patlıcan, hıyar ve çilek üzerinde herhangi bir olumsuz etkisi yoktur. EMERALD 100 EC, uygulamadan kısa bir süre sonra bitkiler tarafından bünyeye alınıp, yaprak içinde taşınan bir fungusittir. Bitkilere pülverize edildikten sonra yağan yağmur ile yıkanıp gitmez.

BİTKİ KORUMA ÜRÜNÜNÜN UYGULAMAYA HAZIRLANMASI:
Uygulamadan önce aletin memeleri kontrol edilip, temizlenmeli tümünün düzgün çalışması sağlanmalıdır. Önce aletin deposunu yarısına kadar suyla doldurunuz. Sonra tavsiye dozu üzerinden hesaplanan ilaç miktarını ayrı bir kapta suyla karıştırınız. Aletin karıştırıcısı da çalışır durumda iken bu karışımı tanka dökünüz. Sonra tankı hizasına kadar suyla doldurunuz. Uygulama bittikten sonra aletinizi iyice yıkayınız.

BİTKİ KORUMA ÜRÜNÜNÜN UYGULAMAYA HAZIRLANMASI:
Bağda küllemeye karşı uygulamalara ilk yapraklar geliştiğinde veya sürgünler 25-30 cm uzunluğa ulaştığında, çiçeklenmeden evvel başlanır. Böylece hastalık etmeninin yüksek seviyede çıkışı önlenmiş olur. Mevsim boyunca 14 gün aralıklarla 4-5 uygulama tavsiye edilir.

Gülde küllemeye karşı ilk hastalık belirtileri görüldüğünde başlanır gerektiğinde 14 gün aralıklarla devam edilir.

Domateste (Sera), Biberde (Sera), Patlıcanda (Sera), Hıyarda ve Çilekte küllemeye  karşı ilk hastalık belirtileri görüldüğünde uygulamaya başlanır ve gerektiğinde 14 gün aralıklarla devam edilir.

DİRENÇ YÖNETİMİ:
EMERALD 100 EC adlı bitki koruma ürünü, etki mekanizmasına göre grup G1,3 olarak sınıflandırılan bir Fungisit’tir. Aynı etki mekanizmasına sahip bitki koruma ürünlerinin tekrarlayan uygulamaları, direnç gelişimini teşvik etmektedir. Bu nedenle, direnç gelişimini geciktirmek içinEMERALD 100 EC‘nin aynı üretim sezonu içerisinde önerilen toplam uygulama sayısını aşmayınız. Uygulamanın tekrarlanması gerektiği durumlarda ise, farklı etki mekanizmasına sahip (grup G1,3 harici) bitki koruma ürünlerinin kullanılmasına özen gösteriniz.

KARIŞABİLİRLİĞİ:
EMERALD 100 EC’ nin etkinliği kendinden önce veya kendinden sonra uygulanan veya depo karışımı yapılan ilaçlardan etkilenmez. İhtiyaç duyulduğunda, karışım halinde kullanılacak ilaç ile fiziksel yönden karışma durumu bu ilaca az miktarda EMERALD 100 EC ilave edilerek kolayca kontrol edilebilir. İlaçlama için büyük miktarda karışım yapmadan önce ön karışım denemelerinin yapılması tavsiye edilir.

ÇEVREYE ETKİSİ:
Balıklara zehirlidir.

ANTİDOT:
Özel bir antidotu yoktur. Belirtile göre tedavi uygulanır.

CropsBBCHKayıtlı normaHasat Öncesi Aralığı
Bağ0 - 00 - 014
Biber0 - 00 - 07
Domates0 - 00 - 07
Patlıcan0 - 00 - 07
Salatalık0 - 00 - 07
Tütün0 - 00 - 014
Çilek0 - 00 - 07