Lantox 20 SLRegistered until: 2024 M08 11
Agropharm - Insektisit
7111
İlacın Kullanıma Hazırlanma Şekli
İlacı hazırlamadan önce ilaçlama aletinin temiz olduğundan emin olunuz. İlaçlama tankını ¼ veya ½’ye kadar su ile doldurun. İlacı ayrı bir kapta az bir su içinde karıştırıp bu ilaçlama aleti tankına koyunuz. Daha sonra tankı su ile doldurunuz. Mekanik veya hidrolik karıştırıcılarla iyice karıştırın. Havalı karıştırıcılarla iyice karıştırın. Havalı karıştırıcılar kullanılmaz. Hazırlanan ilacı hemen kullanınız.
** Pamuk bitkisi susuzluktan pörsümüş iken, ilacımızı kullandıktan sonra bir miktar kızarma görülebilir. Kızarıklığa mani olmak için, pamuk bitkisi pörsümüş iken ilaçlama yapılmaması tavsiye edilir. Düşük dozlarda ilaç herhangi bir renk değişikliğine neden olmaz ve böylece mevsim boyunca birçok defa kullanılabilir. Fakat mevsim sonunda pamuğun olgunlaşmasından dolayı daha fazla kızarıklık görülebilir. Daima tavsiye edilen dozlarda kullanın. Dünyada yapılan birçok denemelere göre,7–15 günlük aralarla yapılan ilaçlama neticesi kızarıklık mahsulü azaltmaz. Laboratuvar ve tarla denemeleri ilacın Prodenya ve Yeşil Kurt yumurtalarına karşı ovisit (yumurta öldürücü) etkisi olduğunu göstermiştir.
**Aynı yerde aynı etki mekanizmasına sahip insektisitler üst üste ve uzun yıllar boyunca kullanıldığında bazı zararlı türlerin dayanıklılık kazandığı ve o bölgede hakim hale geldiği görülebilir. Sonuçta ilaçların tavsiye edilen dozları ile bu zararlılara karşı yeterli etki sağlanamaz. Başka etki mekanizmasına sahip insektisitlerin değişimli olarak kullanılması veya bu türlü ilaçlarla tank karışımı yapılması zararlıların dayanıklılık kazanmasını geciktirir ya da engeller.
 
Biber
25–50 adet yaprakta lupla yapılan sayımlar sonucunda, bir yaprağa düşen zararlı sayısı 10–20 adet ise mücadeleye başlamak gerekir.
 
Karışabilirlik Durumu
Yüksek asit ve kireç, bordo bulamacı gibi alkali olanlar dışında birçok zirai mücadele ilaçları ile karışabilir. Ancak geniş çaptaki bir karışım yapmadan önce fiziksel karışımın mümkün olup olmadığı, ayrıca karışımın kullanılacak bitkiye karşı güvenilirliği küçük çapta bir karışımla denenmelidir.
 
Antidotu
ATROPİNE antidotudur.Acil ihtiyaçlarda 0.5 mg atropine tabletleri için doktora danışınız.
CropsBBCHKayıtlı normaHasat Öncesi Aralığı
Bağ0 - 00 - 014
Biber0 - 0250 - 2503
Pamuk0 - 0350 - 3507
Şerbetçiotu0 - 00 - 014