Morbidol 240 ECRegistered until: 2025 M12 21
Doğal Tarım - Herbisit
5340

Özellikler:
MORBIDOL®240 EC kültür bitkilerinin çimlenmelerinden önce kültür bitkilerinin çimlenmelerinden önce veya sonra ve yabancı otların çıkışından önce veya erken çıkış sonrası uygulanan seçici bir herbisittir. Sudaki çözünürlüğünün düşük olmasi nedeniyle ilaç suda erimez, ve akıp gitmez. Toprak yüzeyinde tabaka halinde kalır. Yabancı-otlar çimlenme sırasında bu ince tabakadan geçerken ölürler. Tavsiye edilen dozlarda dekara 40-50 It su ile uygulanır.

BİTKİ KORUMA ÜRÜNÜNÜN UYGULAMAYA HAZIRLANMASI:
İlaçlama aletinin deposu yarı yarıya su ile doldurulur. Gerekli miktar bitki koruma ürünü bir miktar su ile karıştırılarak aletin deposuna konur. Karıştırma düzeni çalıştırılarak depo doluncaya kadar su ilave edilir.

BİTKİ KORUMA ÜRÜNÜNÜN KULLANIMI İLE İLGİLİ BİLGİLER:
MORBIDOL 240 EC tavsiye edilen dozlarda dekara 20-40 litre su ile uygulanır. Sudaki çözünürlüğünün düşük olması nedeniyle, bitki koruma ürünü suda erimez ve akıp gitmez, toprak yüzeyinde bir tabaka halinde kalır. Yabancı otlar çimlenme sırasında bu ince tabakadan geçerken ölürler. Bu film tabakasının etkisini devam ettirebilmesi için, MORBIDOL 240 EC uygulamasından sonra hiçbir şekilde toprak işlemesi yapılmamalıdır. Ürünün etkisini gösterebilmesi için toprağın tavında, tarla yüzeyinin keseksiz ve çok iyi işlenmiş olması gerekir. Toprakta yeterli rutubet yoksa yağmur veya sulama gerekir.

BİTKİ KORUMA ÜRÜNÜNÜN KULLANIM ŞEKLİ VE ZAMANI:
Ayçiçeği: Ekimden sonraki ilk hafta içerisinde ve yabancı otların çıkışından önce uygulanır.

Soğan: İlk üç yapraktan sonra mum tabakası oluştuktan sonra; otlar 2-3 cm boyda iken veya çıkmadan önce uygulanır.

Karnabahar: Dikimden bir gün önce toprak üstüne yabancı otlar 2-3 cm boyda iken veya çıkmadan önce uygulanır.

Narenciye ve Armut: Yabancı otların çıkışından önce uygulanır.

DİRENÇ YÖNETİMİ:
MORBIDOL 240 EC adlı bitki koruma ürünü, etki mekanizmasına göre grup E,14 olarak sınıflandırılan bir Herbisit’tir. Aynı etki mekanizmasına sahip bitki koruma ürünlerinin tekrarlayan uygulamaları, direnç gelişimini teşvik etmektedir. Bu nedenle, direnç gelişimini geciktirmek için MORBIDOL 240 EC‘nin aynı üretim sezonu içerisinde önerilen toplam uygulama sayısını aşmayınız. Uygulamanın tekrarlanması gerektiği durumlarda ise, farklı etki mekanizmasına sahip (grup E,14 harici) bitki koruma ürünlerinin kullanılmasına özen gösteriniz.

KARIŞABİLİRLİK DURUMU:
Kuvvetli alkali karakterdeki bitki koruma ürünleri ile karışmaz. Dar yapraklı yabancı otlara etkili herbisitlerle karıştırılarak kullanılabilir. Herhangi bir yayıcı yapıştırıcı ile karıştırılarak kullanımı uygun değildir. Uygulama için çok miktarda karışım yapmadan önce ön karışım denemelerinin yapılması tavsiye edilir.

ÇEVREYE ETKİSİ:
Balıklara zehirlidir. Sulara bulaştırmayınız

ANTİDOT:
Özel bir antidotu yoktur. Belirtilere göre tedavi uygulanır.

CropsBBCHKayıtlı normaHasat Öncesi Aralığı
Armut0 - 0250 - 25021
Ayçiçeği0 - 0100 - 10021
Karnabahar0 - 0150 - 15021
Soğan0 - 075 - 7521
Turunçgiller0 - 0250 - 25021