Turkey

Oberon SC 240

registered_until: May 30, 2025
BAYER - insecticide
5119

Özellikler
-Uzun süreli ve yüksek etki sağlar.
-Sebzede son ilaçlama ile hasat arasında geçmesi gereken süre sadece 3 gündür.
-Akarların tüm gelişim devrelerinde etkilidir.
-Beyaz sineğin gelişim evrelerinde (larva-nimf) mükemmel etki gösterir.
-Yeni etki şeklinden dolayı direnç kazanmış beyaz sineklere ve kırmızı örümceklere karşı da etkilidir.
-Bir çok yararlıya karşı zararsız olup, IPM'e uyumludur.
-Bombus arılarına zararsızdır.

İlacın Hazırlanması ve Kullanımı
Önce gereken miktar ilaç ayrı bir kapta bir miktar su ile karıştırılır. Hazırlanan karışım yarısına kadar suyla dolu ilaçlama aletinin deposuna karıştırılarak ilave edilir. Depo gereken miktar suyla tamamlanarak tekrar karıştırılır ve ilaçlamaya hazır hale getirilir. Hazırlanan bu karışım havanın serin ve sakin olduğu zamanda bitkilerin her tarafını kaplayacak şekilde püskürtülür.

İlaçlama Zamanı
Pamuk: Tarla 4 bölüme ayrılarak her bölümdeş10-15 adımda bir 25 bitkiden birer yaprak alınır, toplam 100 yaprakta büyüteçle sayım yapılır. Yaprak başına Akdeniz'de 5, Ege ve Güneydoğu'da 10 adet Kırmızı örümceğe ulaşılmışsa kaplama ilaçlama yapılır. Kenar bulaşmalarında kısmi ilaçlama yapılabilir. Kullanılacak alete göre bir dekara gidecek su miktarı kalibrasyon yapılarak saptanmalı ve belirlenen su miktarına gerekli ilaç eklenmelidir. Traktörle çekilen yer aletleri kullanılacaksa sıra arası memeler kullanılmalıdır.

Domates, patlıcan, karpuz ve hıyar: İlk çiçeklenmeden itibaren tarlaya köşeden çapraz girilir ve 3-5 adımda bir bitkinin dip ve orta yapraklarından birer yapraktaş olmak üzere toplam 10-20 yaprakta büyüteçle sayım yapılır. Yaprak başına ortalama 3-5 Kırmızı örümcek sayısına ulaşılmışsa kaplama ilaçlama yapılmalıdır. Dekara uygulamada önce kalibrasyon yapılarak bir dekara gidecek su miktarı saptanmalı ve belirlenen su miktarına göre gereken miktar ilaç eklenmelidir.

Çilek: Tarlayı temsil eden 50 yaprakçıkta, yaprakçık başına ortalama 15 hareketli birey, görülünce ilaçlama yapılmalıdır.

Beyaz sinek: 80 yaprakta yaprak başına ortalama ilkbaharda 0.5-2, sonbaharda 3 larva görüldüğünde ilaçlama yapılmalıdır.

Karışabilirlik Durumu
Birçok insektisit, fungisit ve yaprak gübresi ile karışabilir, ancak uygulamadan önce bir ön karışım testi yapılmalıdır.

Dayanıklılık Durumu
Oberon SC 240 bilinen akarisitler ile çapraz dayanıklılık göstermez. Dayanıklılık oluşma riskini azaltmak için aynı zararlıya karşı bir sezonda 2 defadan fazla kullanılmamalıdır. Gerekiyorsa iki ilaçlama arasında etki şekli farklı bir akarisit kullanılmalıdır.

Antidotu ve Tedavisi
Bilinen bir antidotu yoktur. Semptomatik tedavi uygulanır. Deriyle temas halinde bol su ile yıkanmalıdır. İlaçla bulaşık giysiler çıkarılmalıdır. Göze teması halinde bol suyla en az 15 dakika yıkanmalıdır. miktarda aktif kömür içeren bir bardak su içirilir. Damardan 2 mg kadar doktor nezaretinde Atropin Sülfat enjekte edilir. kadar verilebilir. Belirti ve şiddetine göre doktor tedavisi uygulanır.

Etkili
crops
Biber
BBCH
0 - 0
Kayıtlı norma
0 - 0
Hasat Öncesi Aralığı
3
crops
Çilek
BBCH
0 - 0
Kayıtlı norma
50 - 50
Hasat Öncesi Aralığı
3
crops
Domates
BBCH
0 - 0
Kayıtlı norma
50 - 60
Hasat Öncesi Aralığı
3
crops
Salatalık
BBCH
0 - 0
Kayıtlı norma
0 - 0
Hasat Öncesi Aralığı
3
crops
Pamuk
BBCH
0 - 0
Kayıtlı norma
40 - 40
Hasat Öncesi Aralığı
21
crops
Karpuz
BBCH
0 - 0
Kayıtlı norma
50 - 50
Hasat Öncesi Aralığı
3
crops
Patlıcan
BBCH
0 - 0
Kayıtlı norma
50 - 50
Hasat Öncesi Aralığı
3