Piram ForteRegistered until: 2022 M06 26
Platin Agro - Fungisit
8744

ILACLARIN HAZIRLANMASI
Önce ilaçlama aletinin deposu yarıya kadarsu ile doldurulur. Gerekli miktardaki ilaç az bir suyla ayrı bir kapta öncebulamaç haline getirilir. Yarısına kadar su doldurulmuş ve karıştırıcısıçalışmakta olan ilaçlama tankına ilave edilerek karıştırılır ve tank suylatamamlanır. İlaç püskürtme aletine konmadan iyice karıştırılmalıdır.

ILACLARIN KULLANIMI
Elmaarmut: Karaleke hastalığına karşı çiçek gözlerikabardığı zaman 1. ilaçlama, pembe gonca(elma), beyaz rozet (armut) devresi,2. ilaçlama çiçek taç yapraklarının %70-80'i döküldüğünde, 3. ilaçlama havaşartlarına ve hastalığın gelişme durumuna göre 10 günlük aralıklarla 4 ve diğerilaçlamalara karar verilir.
Şeftalikayısıda Monilya: 1. ilaçlama çiçeklenmebaşlangıcında (%5-10 çiçekte), 2.ilaçlama tam çiçeklenmede (%90-100 çiçekte)iken yapılır.
Erikcep hastalığı: 1. ilaçlama tomurcukların kabardığı dönemde, 2. ilaçlama çiçek taç yapraklarının %80 döküldüğü dönemde yapılmalıdır.
Şeftaliyaprak delen: 1. ilaçlama sonbaharda yaprakdökümünden hemen sonra, 2.ilaçlama ilkbaharda çiçek tomurcukları açılmadan önce yapılmalıdır.
Nohut antraknoz hastalığına karşı, ekimden3-4 saat önce nohut tohumları bir saat süreyle su içerisinde ıslatıldıktansonra yarım saat müddetle bir sergi üzerine yayılarak havalandırılmalı vegerekli miktar ilaçla karıştırılarak ekilmelidir.
YeşilAksam için: Bölgede nohut yaprak ve dallarında 2-3mm çapında yuvarlak veya uzunumsu kahverengi lekeler tespit edilir edilmezilaçlamaya başlanır ve 7-10 gün ara ile hastalığın şiddetine ve meterolojikşartlara göre 2-5 uygulama yapılır.
Tarlave ada tavşanına karşı: Fidan ve bağ omcalarınıntoprak seviyesinden bir metre yüksekliğe kadar olan kısımları ıslanıncaya kadarilaçlanır.
Fındıktayedi uyur: Fındıkların süt olum devresinden itibarenzararı görülür görülmez ilaçlamaya başlanır.

KARISABILIRLIK DURUMU
Benomyl,Carboxin, Triadimenol terkipliilaçlarla karışabilir. Bakırlı fungisitlerle karıştırılamaz. Bitkilere bakırlıilaç uygulanmışsa hemen ardından Thiram etkili maddeli ilaç tatbikatıyapılmamalıdır. Bakırlı ilaç tatbik edilmişse aradan iki haftalık bir süreningeçmesi beklenmelidir.

KULLANIRKAN VE DEPOLARKEN DIKKAT EDILECEK HUSUSLAR
Boş ilaç amblajlarını başka gaye için kullanmayıp usulune uygun imha ediniz.
İlaçlamaya koruyucu olarak başlanmalı ve bitkiler kaplama olarak ilaçlanmalıdır.

DEPOLAMA DURUMU VE DIGER BILGILER
Normal (Serin ve kuru) depolama şartlarındaen az iki yıl depolandığı taktirde ilacın fiziksel, kimyasal ve biyolojik özelliklerinde hoşgörü (tolerans) sınırları dışında değişiklik olmaz.

CropsBBCHKayıtlı normaHasat Öncesi Aralığı
Armut0 - 00 - 014
Elma ağacı0 - 00 - 014
Erik0 - 00 - 014
Fasulye0 - 00 - 014
Fındık0 - 00 - 014
Kavun0 - 00 - 0-
Kavun0 - 00 - 0-
Kayısı0 - 00 - 014
Kiraz0 - 00 - 014
Soğan0 - 00 - 014
Şeftali0 - 00 - 014