Sorti SuperRegistered until: 2023 M02 15
Doğal Tarım - Herbisit
9093

SORTI SUPER 5 EC tek ve çok yıllık dar yapraklı yabancı otlara karşı çıkış sonrası kullanılan çok etkili, selektif bir yabancı ot ilacıdır. En iyi uygulama zamanı yabancı otların 3-6 yapraklı olduğu dönemdir.

BİTKİ KORUMA ÜRÜNÜNÜN UYGULAMAYA HAZIRLANMASI:
Ilaçlama aletinin deposu yarıya kadar su ile doldurulur. Gerekli miktarda bitki koruma ürünü başka bir kapta bir miktar suyla iyice karıştırılarak aletin deposuna aktarılır. Aletin karıştırma düzeni devamlı çalıştırılarak depo doluncaya kadar su ilave edilir.

KULLANMA ŞEKLİ:
Bitki koruma ürünü yabancı otların 3-6 yapraklı olduğu ve hızlı bir gelişme gösterdikleri genç dönemlerinde (Kanyaş için bu dönem y.otların 30 cm oldukları devredir) otların üzerine püskürtülmek sureti ile kullanılır. Uygulamada iyi bir kaplama sağlanmalıdır. Yabancı otların gelişiminin çok yavaş olduğu kurak şartlarda ve düşük sıcaklıklarda uygulama yapılmamalıdır.

DİRENÇ YÖNETİMİ:
SORTI SUPER adlı Bitki Koruma ürünü, etki mekanizmasına göre grup A,1 olarak sınıflandırılan bir Herbisit’tir. Aynı etki mekanizmasına sahip bitki koruma ürünlerinin tekrarlayan uygulamaları, direnç gelişimini teşvik etmektedir. Bu nedenle, direnç gelişimini geciktirmek için SORTI SUPER’in aynı üretim sezonu içerisinde önerilen toplam uygulama sayısını aşmayınız. Uygulamanın tekrarlanması gerektiği durumlarda ise, farklı etki mekanizmasına sahip (grup A,1 harici) bitki koruma ürünlerinin kullanılmasına özen gösteriniz.

KARIŞABİLİRLİK DURUMU:
SORTI SUPER şeker pancarında yabancı ot mücadelesinde kullanılan Phenmedipham, Dichlorpicolinic acid, Chloridazon gibi herbisitlerle karıştırılarak kullanılabilir. Alkali karakterdeki bitki koruma ürünleri ile karıştırılmamalıdır. Uygulama için büyük miktarda karışım yapmadan önce ön karışım denemelerinin yapılması tavsiye edilir.

ÇEVREYE ETKİSİ:
Balıklara zehirlidir, akarsulara bulaştırmayınız. Buğdaygillere karşı fitotoksiktir.

ANTİDOT:
Bilinen bir antidotu yoktur. Belirtilere göre tedavi uygulanır.

CropsBBCHKayıtlı normaHasat Öncesi Aralığı
Ayçiçeği0 - 0100 - 100-
Bağ0 - 0100 - 100-
Domates0 - 0100 - 100-
Kanola0 - 0100 - 200-
Mercimek0 - 075 - 100-
Pamuk0 - 075 - 100-
Soya fasulyesi0 - 0100 - 100-
Soğan0 - 0100 - 100-
Şeker pancarı0 - 075 - 100-