Topraxspore 250 ECRegistered until: 2022 M11 14
AR-TEC - Fungisit
6169

TOPRAXSPORE 250 EC elma ve armutta karaleke mücadelesinde meyve ve yapraklar üzerinde koruyucu ve tedavi edici özelliğe sahiptir. Mantar gelişimi daha erken dönemde önlendiğinden hastalık çıkışına meydan vermez. Bu sebeple karaleke mücadelesinde hastalık belirtileri görülmeden koruyucu ilaçlama şeklinde yapılması tavsiye edilir. 

TOPRAXSPORE 250 EC lokal sistemik ve translaminar özelliğe sahip olup ilaçlamayı takip eden 2 saat içerisinde bitki bünyesine dahil olur, yaprağın her tarafına taşınır.

İLACIN UYGULAMAYA HAZIRLANMA ŞEKLİ:
Gerekli miktardaki ilaç az bir suyla ayrı bir kapta önce karışım haline getirilir. Yarısına kadar su ile doldurulmuş ve karıştırıcısı çalışmakta olan ilaçlama tankına ilave edilerek karıştırılır ve tank suyla tamamlanır. İlaçlama yaparken yaprakların alt ve üst yüzeylerinin iyice ilaçlanmasına dikkat ediniz. İlaçlamayı sabahleyin ve akşamüzeri havanın çok sıcak olmadığı zamanlarda yapınız.

KULLANMA ŞEKLİ: 
İlaçlama, meyvede tazyikli motorlu pulverizatörler ile ağacın her tarafını ıslatacak şekilde yapılmalıdır. Ancak ilacın yapraklardan yıkanarak uzaklaşmasına müsaade edilmemelidir. 

Elma karalekesi
1. ilaçlama: Tomurcukların kabardığı devre (çiçek gözleri kabardığında),
2. ilaçlama: Pembe tomurcuk devresi (çiçekler ayrı ayrı görüldüğünde),
3. ilaçlama: Çiçek taç yaprakları % 70-80 dökülünce,
4. ve diğer ilaçlamalar: Hava koşullarına ve hastalığın yoğunluğuna göre 10-14 gün ara ile yapılır.

Armut karalekesi: 
1. ilaçlama çiçek tomurcukları patlamak üzereyken,
2. ilaçlama beyaz rozet devresinde, 
3. ilaçlama çiçek taç yaprakları %70-80’i dökülünce,
4. ve diğer ilaçlamalar: 3. ilaçlamadan sonra havalar yağışlı giderse haftada bir, yağışsız giderse 12-13 günde bir yapılmalıdır. İlaçlama sayısı yağış durumuna ve hastalığın durumuna bağlı olarak yapılır.

KARIŞABİLİRLİK DURUMU: 
Diğer ilaçlarla karıştırılarak kullanılmaz.

CropsBBCHKayıtlı normaHasat Öncesi Aralığı
Armut0 - 00 - 014
Elma ağacı0 - 00 - 014
Şeker pancarı0 - 020 - 3014