Бактеріальний опік рису

Xanthomonas oryzae pv. Oryzae

Джерела інфекції: Бактерії проникають у рослину через гідатоди, ранки коренів, листя. Проникнення може відбуватися через продихи, де скупчуються бактерії, які згодом виділяються на поверхню. Усередині судинної системи бактерії розмножуються і просуваються в обох напрямках.
Бактеріальний опік рису зустрічається у трьох формах: листковий, «крезек» (в'янення), пожовтіння.
Листова форма. Проявляється на краях листя і центральної жилці листа рослин рису через три-чотири тижні після посіву. Світлі водянисті плями переходять в смуги, які жовтіють, а потім засихають. На листках можуть виступати краплі жовтого ексудату. Характерною ознакою листової форми є хвилясті краї листя. При сильному ураженні рисове поле набуває жовтувато-білого, а потім сірувато-білого кольору внаслідок розвитку на уражених рослинах сапрофітних грибів. Вражатися бактеріозом можуть як окремі листочки, так і вся рослина. При сильному ураженні може спостерігатися пустозерність волоті рису.
Форма «крезек» - шкодочінніша за листову. Вона проявляється в в'яненні рослин рису у віці від одного до шести тижнів після пересадки. Рослини жовтіють і гинуть цілком або їх окремі пагони. Хворі стебла нерідко ламаються від вітру. При сильному ураженні можуть вилягати цілі плантації.
Форму пожовтіння зафіксовано виключно на зрілих рослинах, де збудник вражає тільки молоді листочки. Типовою ознакою бактеріального опіку рису є виділення в'язкої рідини жовтого кольору, якщо зрізати уражену лист або вся рослина.
У перенесенні збудника бактеріального опіку істотну роль грає заражений рослинний матеріал, рослини дикого рису, заражена солома, полова та злакові бур'яни.
Єдиним способом передачі захворювання на далекі відстані є уражене насіння рису. Бактерії зазвичай виявляють у лусочках зерен, але вони можуть проникати і в ендосперм. Під час сезону вегетації велике значення може мати іригаційна вода, в якій збудник зберігається до 38 днів.
Велике значення для розвитку бактеріального опіку мають кліматичні умови. Найсприятливіші - підвищена до 24 ... 30 ° С температура і вологість. На розвиток захворювання позитивно впливає високий рівень азоту та грунтових вод. Збудник бактеріозу може перезимувати на стерні.

Засоби захисту рослин