Дротянка

Elateridae

Морфологічні ознаки: Довжина тіла зазвичай 7-20 (іноді до 50) мм. Личинки (дротянки) ушкоджують корені багатьох рослин. Назву отримали у зв'язку з характерними рисами будови і поводження. Знизу на передньогруді є пальцевидний відросток, спрямований назад, а на середньогруді відповідна йому виїмка. Перевернений на спину жук вигинається, витягаючи відросток з виїмки і впираючи його в її край, після чого із щигликом повертає відросток у виїмку. У результаті цього щиглика жук підстрибує. Жук буде продовжувати щиглики доти, поки не перевернеться на черевну поверхню і не встане на ноги.
Річний цикл: Цикл розвитку ковалика завершується за 5 років. Рано навесні жуки-самки, виходячи із зимівлі, з травня по липень (залежно від зони) відкладають у верхній шар ґрунту - у тріщини, під грудочки землі, під купки бур'янів і рослинних залишків, залишених на городі, білі дрібні яйця (0,5 мм). Кладка ведеться невеликими купками (по 3-5 штук). Плідність однієї самки приблизно 120-150 яєць.
Через 20-40 днів, залежно від зони і виду ковалика, з яєць відроджуються личинки, які ростуть і розвиваються 3-4 роки. Личинки живуть у землі, у перший рік вони харчуються підземними частинами рослин, але культурних вони в цю пору не ушкоджують. На другий рік личинки збільшуються в розмірі, здобувають жовте або ясно-коричневе забарвлення, стають дуже рухливими. Тіло їх тонке і дуже тверде, за що й названі дротянками. Роздавити дротянку майже неможливо, простіше розірвати. З другого року та пізніше дротянка найнебезпечніша. На четвертий рік доросла личинка в ґрунті обертається на лялечку, а рано навесні з лялечок вилітає нове покоління жуків.
Поведінка: Збиток, що наноситься дротянками, величезний. Вони знищують набрякле насіння, сходи, під'їдають ніжні корені і стебла. Дротянки вгризаються в коренеплоди та бульби, проробляють у них ходи, викликаючи загнивання і роблячи їх непридатними для зберігання.

Засоби захисту рослин