Хлібний клоп

Trigonotylus ruficornis

Морфологічні ознаки: Тіло імаго довгастої стрункої форми, довжиною 4,7-6,4 мм, відзеленого до жовтувато-білого кольору. Голова загострена, матова, зеленувато-жовта, з невеликими буруватими очима; вусики розміщені перед очима, довжина їх дещо менше, ніж довжина тіла. Вони, а також голова, кінцівки іноді з червонуватим відтінком. Зеленуваті личинки, вкриті світлим пушком і окремими темними волосками. Яйця блідо-зелені, довжиною близько 1 мм
Річний цикл: Зимують яйця, відкладені самками восени на озимих і злакових бур'янах, часто за піхвами листків. У Причорномор'ї личинки першого покоління розвиваються на озимих хлібів і різних злакових бур'янах: овсяниці, житняку, пирію безкореневищному, райграс, їжовник, курячому просі, миші.
Розвиток триває протягом квітня і в кінці його-на початку травня з'являються дорослі комахи. Вони перелітають на рис, інші зернові, де розвиваються і завдають шкоди друге і третє покоління. У червні-липні ембріональний розвиток триває до 10 діб, харчування личинок - 20-24 доби. У першій половині серпня починається переліт імаго третього покоління переважно на зрошувані культури, злакові трави, падалицю хлібів, літні та осінні посіви злакових трав. З кінця травня і до кінця жовтня всі три покоління чітко не розмежовуються і на рослинах одночасно зустрічаються всі стадії розвитку злакового клопика. Протягом року розвивається три покоління.
Поведінка: Характер пошкоджень типовий для клопів-висмоктування соку в стеблах, листках, волоті. Внаслідок пошкодження верхня половина аркуша жовтіє і засихає, молоді рослини відстають у рості. Пошкодження зав'язі у волоті, колосків у фазу цвітіння і молочної стиглості збільшує пошкодженість зерна, щуплість, зменшує схожість.
Поширення: Поширена повсюдно, пошкоджує рис, всі злакові зернові і дикі рослини.

Засоби захисту рослин