Несправжня каліфорнійська щитівка

Quadraspidiotus ostreaeformis

Морфологічні ознаки: Тіло самки до 1,5 мм завдовжки, короткоовальне, зеленуватожовте; щиток самки — 2 – 2,3 мм, округлий, коричневосірий. Щиток німф самця — до 1 мм, короткоовальний, коричневосірий. Самець крилатий, жовтуватооранжевий.
Річний цикл: Зимують личинки другого віку, рідше самки під щитками на корі стовбурів і гілок. Навесні розвиток личинок продовжується у квітні, на початку травня відбувається линяння і утворюються самці. Самки розвиваються впродовж 30 – 45 діб. За цей час вони збільшуються в розмірі й у червні — на початку липня починають відкладати яйця. Одна самка за 15 – 25 діб відкладає 25 – 80 яєць. Ембріональний розвиток триває невеликий період — від кількох хвилин або годин до доби. Відроджені личинки розповзаються по дереву, присмоктуються до кори і відразу починають утворювати щиток. Наприкінці червня — в липні личинки линяють, переходять у другий вік і впадають у діапаузу до весни наступного року. За рік розвивається одна генерація.
Поведінка: Шкідник нерідко утворює численні колонії, вкриваючи суцільним шаром кору стовбурів і гілок з нижнього боку. Внаслідок висмоктування соків викривляються гілки, порушується ріст тканин, відбувається загальне ослаблення дерев, знижується урожай та погіршується його якість.
Личинками щитівки живляться багато хижих комах, кліщі, павуки. Шкідника заражають їздці з родини хальцид — Coccophagus licimnia Walk., Aphytis testaceus Tshumakov, Coccophagoides Similis Masi., Prospaltella gigas Tshumakov, Azotus pulcherrimus Merset., Archenomus maritimus Nikolskaya, A. caucasicus Iasnosh, Anabrolepis zetterstedti Walk.
Поширення: Трапляється повсюдно. Пошкоджує всі плодові, ягідні, багато лісових і декоративних порід.

Засоби захисту рослин